Opera’ya Nasıl Arama Motoru Eklenir ?(Opera Arama Oluşturma)

Opera‘nın en kullanışlı özelliklerinden birisi de istediğiniz bir arama motorunu(search engine) bir iki tıklama ile Opera‘ya ekleyebilmenizdir.Bu sayede istediğiniz bir kelimeyi bir iki tıklamayla eklediğiniz arama motorlarını kullanarak aramanız mümkün.

Peki istediğimiz bir arama motorunu Opera‘ya nasıl ekleyebiliriz.Aşağıdaki bir kaç basit adımı takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Opera ilk kurulduğunda varsayılan olarak bazı arama motorlarını size sunuyor(Google,Ask vb.) ancak ben size Google’dan örnek vererek açıklayacağım.

*Arama Oluşturmak istediğiniz siteye gidin.(örn:Google)

*Arama yapmak için yazı yazdığınız kutucuğun içine ” SAĞ TIKLAYIN ”ve ” ARAMA OLUŞTUR ” seçeneğine tıklayın.

*Çıkan pencerede arama motorunun ismini değiştirebilir,bu arama motoruna bir kısayol atayabilir; bu arama motorunu ”Öntanımlı arama motoru” ya da ” Hızlı Erişim Arama Motoru” olarak düzenleyebilirsiniz.

Eğer Öntanımlı arama motoru olarak işaretlerseniz adres çubuğundan arama yaptığınızda bu arama motoru üzerinden arama yaparsınız;eğer hızlı erişim arama motoru olarak işaretlerseniz hızlı erişimin üzerindeki kutucuktan arama yaparsınız.

Az önce bu özelliğin kullanışlı olduğundan bahsetmiştim.Gelelim ikinci nedene :

Örneğin ; Aynı işlemlerle Youtube arama motorunu eklediğinizde bir iki tıklamayla Youtube‘da arama yapabilir;Google Translate hizmetini ekleyerek bir iki tıkla çeviri yapabilirsiniz.Bence deneyin çok yararlı ve kullanışlı oluyor.

Hepsi bu kadar.Artık arama motorunuz hazır ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken isterseniz adres çubuğundan(eğer öntanımlı ise) isterseniz adres çubuğunu sağıdaki kutucuktan isterseniz de hızlı erişim arama moturundan istediğiniz kelimleri yazıp arama yapmak.