Firefox Tabanlı 5 Alternatif Tarayıcı

Firefox

Firefox‘ u bilmeyen yoktur. Piyasadaki topu topu üç-beş temel tarayıcıdan birisi. Zamanında Internet Explorer‘ ın zoraki liderliğini elinden alan tarayıcı.   Görece hızlı oluşu, açık kaynak kodlu olması, eklentilerle özelliklerinin arttırılabilmesi gibi pek çok özelliği kullanıcılara sunması kendisini hemen liderlik koltuğuna oturtmuştu[Özellikleri]. Tarayıcı bu kadar popüler olunca ister istemez aynı temel kodlar üzerine konumlandırılan alternatifleri de ortaya çıktı. Bu alternatiflerden kimisi daha hızlı olduğunu kimisi de daha güvenli olduğunu iddiaa etmekte. Bu yazımda size Firefox tabanlı alternatif tarayıcıları sıralamaya çalışacağım. Kullanıp deneyimlemek size kalmış.

Firefox İndir    Firefox Eklentileri  

WATERFOX

Waterfox

Firefox’ un 64 Bit versiyonu

Waterfox‘ a Firefox’ un 64Bit hali diyebiliriz. Malumunuz Firefox’ un 64 BİT versiyonu bulunmamakta.Bu tarayıcı ise Firefox’ un bu eksikliğini kapatma derdinde. 64 Bit sistemler için optimize edilen tarayıcıdan verim alabilmek için kimi eklentilerin de(flash,java ve silverlight) 64 bit sürümlerini kurmanız yararlı olacaktır. Bunun dışında tarayıcı doğal olarak Firefox eklentileri ve temalarıyla da uyumlu ve Firefox ile aynı özellikleri sunmakta.

Waterfox indir            Waterfox Portable indir   [NOT : Portable sürümü sürüm olarak geriden gelmekte]

Comodo Icedragon

Comodo Icedragon

Comodo Icedragon da Firefox kodlarını temel alan bir tarayıcı. Tarayıcı Firefox tabanlı olduğu Firefox’tan alışılan temel özellikleri sunuyor. Tarayıcı Firefox eklentileriyle tam uyumlu dolayısıyla istediğiniz Firefox eklentisini rahatlıkla kurabiliyorsunuz. Comodo Icedragon’ u farklı kılan özellikleri ise ; Firefox çekirdeği üzerinde gizlilik ve performans geliştirmeleri yapılmış olması, entegre  güvenli ve hızlı Comodo DNS servisi olması ve yine dahili olarak web sayfalarını zararlı yazılımlara karşı tarayan bir özelliğinin olması.

Comodo Icedragon indir

PALE MOON

Palemoon

Palemoon da diğerleri gibi Firefox tabanlı bir internet tarayıcı. Tarayıcı Firefox’tan %25 daha hızlı olduğunu iddiaa etmekte. Bunu da Firefox içerisindeki gereksiz bir takım özellikleri ve kodları kaldırarak yaptığını öne sürmekte. Tarayıcı tabiki Firefox eklentileriyle uyumlu ve Firefox’ un tüm özelliklerine sahip. Deneyip görmek size kalmış.

PaleMoon indir            PaleMoon 64 Bit indir          PaleMoon Portable indir

SEAMONKEY

SeaMonkey

Bundan bir sene önce bu yazıyı yazıyor olsaydım. Buraya tanım olarak ” Mozilla’ nın Opera‘ ya cevabı ” yazardım çünkü o zamanlar Opera hepsi bir arada bir tarayıcıydı ve içerisinde indirme yöneticisi, e-posta istemcisi, sohbet aracı gibi özellikleri vardı. O günlerden geriye sadece SeaMonkey kaldı. SeaMonkey içerisinde kullanışlı özellikler barından bir internet tarayıcı. Temel tarayıcı özelliklerinin dışında tarayıcı da e-posta ve RSS istemcisi ve bir de IRC sohbet uygulaması bulunmakta. Diğerleri kadar olmasa da idare eden bir tarayıcı.

SeaMonkey indir

WYZO

Wyzo

 

Wyzo ise medya odaklı bir tarayıcı. Tarayıcı kullanıcılarına standart özelliklerin haricinde çoklu kaynak indirme sayesinde daha hızlı dosya indirme, dahili bittorrent entegresi ile torrent dosyalarını kolayca indirme ve medya başlangıç sayfası ile de yeni içerikler keşfetme olanağı sunuyor. Tabi bu tarayıcı da firefox eklentileriyle uyumlu.

WYZO indir

 

Bu tarayıcıların dışında Firefox motorunu kullanan diğer bazı tarayıcılar ise sırasıyla : K-Meleon, CometBird ve Lunascape (Tarayıcı içerisinde IE,Chrome ve Firefox motorlarını da kullanmaktadır) olarak sıralanabilir.

 

Tüm bu tarayıcıların dışında sizin bildiğiniz, kullandığınız ya da önerebileceğiniz internet tarayıcılar var mı ?

Reklamlar

Firefox Tabanlı 5 Alternatif Tarayıcı” üzerine 2 yorum

 1. Vedat Kılıç dedi ki:

  Windowsta, linuxde kullanmadığım tarayıcı kalmadı, genel anlamda en iyisi firefox.
  Örnegin sitemde çalışırken, en kullanışlısı firefoxtur, digerleri mutlaka bir yerde eksik kalmış veya hata vermiştir. Ancak lüzumsuz işler için veya firefoxu çeşitli nedenlerden dolayı kullanmak istemeyenler için alternatif çoktur. Benim alternatif sıralamam şu şekilde: son sürümünde çökmeler olsa da düzelecegini umduğum ve tamamen Türkçeleştirilen Qupzilla tarayıcı, son sürümüyle bir hayli geliştiğini gördüğüm maxthon tarayıcı, Türkçe olmamasına karşın oldukça kullanışlı olan 360 browser, kullandığı üç adet motorun hakkını veren avant browser, hiç hata vermeden çalışması ve gayet hızlı oluşundan dolayı Qtweb browser.
  Google chroma gelince, bunlardan üstün bir yanını göremedim yine de tercih sizin…

  Beğen

  • greateast dedi ki:

   Evet bende de durum sizinki gibi. 9.64 sürümünden beri varsayılan tarayıcım hep Opera olmuştur. Ama son değişiminden sonra varsayılan tarayıcım hep ikinci sırada olan Firefox oldu. Önerdiğiniz alternatifler konusunda size katılıyorum. Özellikle Qupzilla iyiye gidebilir; Maxthon gerçekten iyi, Avant bende sorunlar çıkarmıştı. Diğerlerini denemedim ama alternatifler arasında Comodo Dragon’ u da koyabilirim. Teşekkürler.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s