Kullanışlı Opera Eklentileri : Güvenlik ve Gizlilik

Opera-extensions-security-privacy-eklentiler-güvenlik-gizlilik

Opera güvenlik ve gizlilik eklentileriyle webde güvenle gezinin.

Eğer siz de Opera İnternet Tarayıcısı‘ nı kullanıyorsanız eklenti desteğine sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Opera Extensions sayfasında bulunan yüzlerce eklentiyi kullanarak Opera’ ya ek işlevler katarak O’nu daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Bu yazımda sizlere Opera içerisinde  güvenlik ve gizlilik amacıyla kullanabileceğiniz bazı eklentileri sıralamaya çalışacağım.

Disconnect :  İnternet üzerinde sizi izlemeye çalışan tüm içeriği ve siteleri engelliyor.Ayrıca sitelerle olan bilgi alışverişinizi şifreliyor ve söylediğine göre engellenen içerikler sayesinden sitelerin yüklenmesi %27 oranında hızlanıyor.

MyPermission Cleaner :  İnternet üzerinde sizin çevrimiçi hesaplarınızı tarayarak hangi uygulama ve servislerin hangi bilgilerinize ulaşabildiğini belirleyerek bu durumu sonlandırmanızı sağlıyor.

HTTPS Everywhere : İnternet üzerinde HTTP kullanan siteleri otomatik olarak güvenli HTTPS’ ye dönüştüren bir eklenti.

Ghostery : Ziyaret ettiğiniz sitelerin veya hizmetlerin sizi izlemesini ve içerikleri engeller.

WOT : Bir arama motorunda arama yaptığınız da çıkan sonuçların yanına sitenin güvenirliğini belirten bir işaret koyar(Yeşil,sarı,kırmızı). Bu sayede siz o sitenin ne kadar güvenli olduğunuz anlarsınız. Yeşil; güvenli, sarı; dikkat, kırmızı ise tehlike demektir.

ZenMate for Opera : Bir VPN yani Virtual Private Network yani Özel Sanal Ağ eklentisidir. Bu eklentiyi kullanarak istediğiniz siteyi yasaklamalara takılmadan ziyaret edebilirsiniz. Eklenti tüm tarayıcı trafiğinizi şifreler.

NOT : Eklentiyi aktif etmek için kurduktan sonra eklenti ikonuna tıklayın.Sizi yönlendirdiği sayfada e-posta adresinizi girin ve şifre alın.

Adblock Plus : Asıl görevi internet sitelerindeki reklamları engellemek olan eklenti aynı zamanda bannerları, youtube video reklamlarını, facebook reklamlarını ve açılır pencereleri de engellemektedir. Aynı işlevler için ayrıca bakınız : Adblock, AdGuard.

History Eraser : Bu eklenti ile Opera tarayıcı geçmişini görebilir,düzenleyebilir, yedekleyebilir veya silebilirsiniz.

Kullandığım, gördüğüm veya araştırdığım bazı eklentiler bu şekilde. Sizin de güvenlik ve gizlilik amacıyla kullandığınız eklentiler varsa söylemenin tam yeri ve tam zamanı. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s