Tarayıcılarda Oynatmak İçin Tıkla Özelliğini Aktif Etme

click-to-play

 

Pek çok web tarayıcı siz bir internet sitesini ziyaret ettiğiniz de site içerisindeki flash vb eklentileri de otomatik olarak yükler. Bu durum bazen güvenlikle ilgili sorunlar oluşturmakla beraber aynı zamanda bol içerikli sitelerde sayfa yüklenmesini de yavaşlatmaktadır. Bundan kurtulmak için tarayıcınızın ” Oynatmak İçin Tıkla ” özelliğini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Bu özelliği kullanarak tarayıcının içerikleri yüklemesini önler ve sadece izin verdiğiniz/tıkladığınız içerikler yüklenir.

Bu özelliği aktive ederek bant genişliğinden tasarruf edebilir, sayfa yükleme zamanını iyileştirebilir, CPU kullanımını azaltabilir ve dizüstü bilgisayarınızın pil ömrüne katkı sağlayabilirsiniz. Firefox’ ta Flashblock eklentisi ile popüler olan bu özellik şu anda hemen tüm modern tarayıcılarda mevcut bulunmaktadır.

 

Mozilla Firefox

 

Mozilla Firefox hali hazırda pek çok eklenti içeriği için ”Oynatmak için tıkla” özelliğini kullanmakta ancak halen sitelerde flash içerikler yüklenmektedir. Firefox’ta oynatmak için tıkla ayarı ” about:config ” sayfasında mevcut ancak flash engelleme ile ilgili bir ayar bulunmamakta. Flash engellemek için ” Flashblock eklentisini ” kullanabilirsiniz.

firefox-click-to-play-flashblock

 

Google Chrome

 

Google Chrome içerisinde dahili olarak ”oynatmak için tıkla” özelliğini barındırmaktadır. Bu özelliği aktif ederek flash da dahil tüm eklenti içeriklerini engelleyebiliyorsunuz.  Chrome’ da bu özelliği etkinleştirmek için; menü butonuna ardından ayarlar seçeneğine tıklayarak ayarlar sayfasına ulaşın. Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıklayın. Gizlilik altındaki İçerik Ayarları‘ na tıklayın. Eklentiler(plug-ins) seçeneği için sayfayı aşağı kaydırın ve Eklentiler seçeneğinin altındaki seçeneklerden Oynatmak İçin Tıkla seçeneğini işaretleyin.

chrome-click-to-play-ayarlar

 

Internet Explorer

 

İnternet Explorer size eklenti içerikleri yüklenmeden önce size yüklenip yüklenmemesini isteyip istemediğiniz sorabilir ancak bu özellik İnternet Explorer’ ın Eklentiler Ekranında gizlidir. Eklentiler ekranına girmek için sağ üst köşedeki çark simgesine ardından da Eklentileri Yönet seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada ” Araç çubukları ve eklentiler” sekmesine tıklayın ve hemen alt taraftaki ”Göster” kutusundan ”Bütün Eklentiler” seçeneğini seçin. Sonra sağ taraftaki ”Adobe Systems Incorporated” ‘ in altındaki ” Shockwave Flash Object plug-in ” seçeneğini bulun ve üzerinde sağ tıklayarak daha fazla bilgi seçeneğine tıklayın.

internet-explorer-flash-click-to-play

 

Ardından açılan sayfanın altındaki ”Tüm Siteleri Kaldır ” seçeneğine tıklayın. Artık ziyaret ettiğiniz sitelerde flash içerik yüklenmeyecektir. Bunun yerine sayfanın altında size içeriği yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı verecektir.

internet-explorer-click-to-play

 

 

Opera

 

Opera’ da da bu ayar dahili olarak mevcut. Opera bu ayarı etkinleştirmek için tarayıcının sol üstündeki Menü Butonu‘ na ardından da Ayarlar seçeneğine tıklayın. Ayarlar sayfasında soldaki seçeneklerden ”Web Siteleri” sekmesine tıklayın. Daha sonra ”Yan Uygulamalar ” seçeneğini bulun ve hemen altındaki ”Oynatmak İçin Tıkla” seçeneğini işaretleyin.

 

opera-click-to-play-oynatmak-icin-tikla

 

Safari

 

Mac OS X üzerinde çalışan Safari’ de de oynatmak için tıkla özelliği mevcut. Bu ayarlar yüklü olan her eklenti için ayrı ayrı yapılabilmektedir. Bu ayarları değiştirmek için Safari’ yi açın. Safari menüsüne tıklayın. Tercihler seçeneğine tıklayın. Güvenlik ikonuna tıklayın ve internet eklentileri’ nin sağındaki web site ayarlarını yönet‘ i tıklayın. Daha sonra istediğiniz bir eklentiyi seçin ve sağ alttaki ”Diğer Siteler Ziyaret Edildiğin de” kutusuna tıklayarak ”SOR” seçeneğini seçin.

 

mac-safari-click-to-play

 

Eğer Siteler Düzgün Görüntülenmezse…

 

Oynatmak için tıkla özelliğini kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Bazı web siteleri çalışabilmek için arka planda flash içerik yüklerler. Bu siteler düzgün çalışabilmek için flash çalıştırmak zorundadırlar. Böyle olduğunda ziyaret ettiğiniz sitelerde bazı içerikleri göremeyebilirsiniz. Böyle durumlarda genellikle tarayıcınızın adres satırında içeriğin engellendiğini belirten bir ikon bulunmaktadır. Bu ikonu kullanarak içeriği serbest bırakabilirsiniz.

içerik-engelleme

 

 

NOT : Bu yazı ” How to Geek ” sitesindeki ” How to Enable Click-to-Play Plugins in Every Web Browser ” isimli makaleden devşirilmiştir.

Reklamlar

Tarayıcılarda Oynatmak İçin Tıkla Özelliğini Aktif Etme” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.