Google Chrome Tabanli En İyi İnternet Tarayıcılar

chrome-chromium

Hali hazırda tarayıcı dünyasında kendine özgü kaç tarayıcı kaldı ki ? Önceden İnternet Explorer, Firefox, Opera, Chrome ve Safari vardı. Şimdi İnternet Explorer, Firefox,Chrome ve Safari kaldı geriye. Opera kendine has tarayıcı motoru olan Presto’ dan vazgeçti; Safari Windows için güncelleme çıkarmaktan vazgeçti. Geriye IE, Firefox ve Chrome kaldı. Bunların dışındakilerse genelde kalanların klonları durumunda.

Madem öyle ben de bu yazımda size kalanlardan en popüler  tarayıcı olan Google Chrome ‘dan türetilen yani Chrome tabanlı internet tarayıcıları tanıtmaya çalışacağım. Google Chrome açık kaynak kodlu olduğu için(chromium) isteyen herkes kaynak kodlarını alıp isteiğine göre eklemeler ve çıkarmalar yaparak kendi tarayıcısını oluşturabiliyor. Böyle olunca da birbirinden farklı(!) onlarca tarayıcı görebiliyoruz.

 

Comodo Dragon

comodo-dragon-browser-chrome-based-tabanlı

Güvenlik firması Comodo‘ nun geliştirdiği bir tarayıcı. Standart özelliklerin dışında güvenlikle ilgili fazladan özellikler de içeren tarayıcıda Comodo Secure DNS özelliği de mevcut(opsiyonel olarak). Bunun dışında sisteminizde Comodo güvenlik yazılımlarından biri kurulu olduğun da Kiosk Mod adı altında tarayıcıyı sanal, izole bir ortamda çalıştırmanıza da izin veren bir özelliği var.

 

SRWare Iron

srware iron-browser-chrome-based-tabanli

SRWare Iron; Chromium alt yapısı üzerinde geliştirilen ücretsiz ve alternatif bir internet tarayıcıdır. Google Chrome ile temelde aynı özelliklere sahip olan tarayıcı bazı gizlilik ve güvenlik özellikleri ile Google Chrome’dan ayrılmaktadır. Bu özelliklerin başında SRWare Iron’ ın sizinle ilgili hiçbir bilgiyi (alternatif hata sayfaları, Google sunucularına hata raporu gönderme, RLZ izleyici, Chrome Updater, URL izleyici vs.)  google ile paylaşmamasıdır.

 

Yandex Browser

yandex-browser

 

Arama motoru olarak ülkemizde hizmet veren Rus kökenli Yandex firmasının  tarayıcı savaşlarına dahil olduğu tarayıcı. Temel olarak Google Chrome ile aynı özelliklere sahip olan tarayıcı da farklı olarak adres çubuğuna tıkladığınız da ve yeni sekme düğmesine tıkladığınız da karşınıza çıkan sık kullanılan uygulamalar ve hızlı erişim ekranı bulunmakta. Ayrıca tarayıcı da temel ofis belgelerini görüntüleme, tıkla-konuş, eşitleme, çeviri, arkaplan resmi ekleme, zararlı sitelerden ve indirilen zararlı dosyalardan korunmak için Kaspersky Lab desteği gibi ekstra özellikler bulunmaktadır.

 

CoolNovo

cool novo-browser

Eskiden Chrome Plus adıyla bilinen tarayıcı. İçerisinde güvenliğinizi sağlamak için sanallaştırma(sandboxing) özelliğini barındıran tarayıcıda aynı zamanda otomatik form doldurma, otomatik çeviri, bir bağlantıyı veya metni hızlıca açmanızı veya aramanızı sağlayan süper drag özelliği, fare hareketleri, çift tıkla sekme kapatma ve cloud switch denilen webkit ve IE motorları arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir özelliği de mevcut.

 

Superbird

superbird-browser

 

Superbird Browser; Chrome alt yapısı üzerine hız, veri güvenliği ve kararlılık özellikleri ön plana alınarak geliştirilen alternatif bir internet tarayıcı. Tarayıcı NSA/Prism karşı güvenlidir, varsayılan arama motoru olarak duckduckgo kullanmaktadır, google veya herhangi bir üçüncü parti yazılımla herhangi bir bilgi paylaşmamaktadır. Kendisine has eklentileri bulunan tarayıcı da gizlilik özellikleri geliştirilmiştir.

 

Torch Browser

torch-browser

Torch Browser; özellikle multimedya özellikleriyle önplana çıkan bir tarayıcı. İçerisinde dahili olarak bir torrent istemcisi ve medya indirme özelliği barındırmakta. Bunun dışında sürükle-bırak özelliği ile seçili metinleri ve bağlantıları kolayca sürükleyip bırakarak arayabilir veya sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

Sleipnir

sleipnir-browser

Chrome altyapısını kullanan diğer bir tarayıcı da Sleipnir. Japon Fenrir şirketinin geliştirdiği tarayıcı diğer tarayıcılar kadar gelişmiş olmasa da özellikle yazı tiplerinin ve metinlerinin gösteriminde kalitelidir. Arayüz olarak diğer tarayıcılardan farklı olan tarayıcı idare eder eder seviyededir.

 

Opera

opera-browser

Chrome alt yapısını kullanan diğer bir tarayıcı da Opera. Aslında Opera kendine özgü bir tarayıcı motoru olan Presto‘ yu kullanmaktaydı ancak ani bir kararla bu motordan vazgeçerek chrome’ un da kullandığı Webkit motorundan çatallanan Blink tarayıcı motoruna geçiş yaptı ve tarayıcı sıfırdan yeniden geliştirildi ve geliştiriliyor. Tarayıcı şu an genel manada güzel ve kullanışlı olsa da bir takım eksiklikleri mevcut. Ancak buna rağmen hala kullanışlı ve hızlı bir tarayıcı. Hızlı erişim, pano, keşfet, temalar, eklentiler ve daha bir çok özelliğe sahip tarayıcı kullanılmayı hakediyor.

 

NOT : Opera hali hazırda kendi Eklenti Mağazası’ na sahip. BURADAN opera için yüzlerce eklentiyi indirebilirsiniz. Opera’ ya ayrıca Chrome eklentilerini de yüklemeniz mümkün ancak öncelikle Download Chrome Extension eklentisini opera’ya yüklemelisiniz.

 

Maxthon Cloud Browser

maxthon-cloud-browser-bulut-tarayıcı

Bu listeye dahil edilebilir mi tam emin değilim ancak içerisinde Webkit ve Trident(IE) motorlarını beraber kullandığı için Maxthon’ u da bu listeye dahil etmemek olmazdı. Maxthon içerisinde onlarca farklı özelliği barındıran ve gün geçtikçe özelliklerini güçlendiren bir tarayıcı. Bulut Eşitleme, hızlı erişim, okuyucu kipi, otomatik form doldurma, reklam engelleme, indirme yöneticisi, not alma uygulaması, ekran görüntüsü yakalama, gizli gezinme, rss özelliklerinden sadece bir kaçı. Denemeye değer.

 

Son olarak : Tüm bu tarayıcılar Chrome tabanlı oldukları için Chrome Web Store‘ daki herhangi bir eklentiyi de bu tarayıcılara kurabilmeniz mümkün(Maxthon hariç).

 

Hepsi bu kadar…. Siz hangi tarayıcıyı beğendiniz, hangisini kullandınız ya da başka önerileriniz var mı ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.