VLC Media Player Kullanıcıları İçin Yararlı İpuçları

vlc media player

VLC Media Player;  muhtemelen piyasadaki en kullanışlı medya oynatıcılardan bir tanesi. Pek çok kullanıcı VLC’ yi basit olarak bir video oynatıcı olarak kullansa da aslında yapabildikleri bundan daha fazlasıdır.  Bu yazımda size VLC Media Player ile yapabileceklerinizden bazılarını göstermeye çalışacağım.  Bu konuyla ilgili geniş bilgilere VideoLAN Wiki sayfasından ulaşabilirsiniz.

1. Medya Dosyalarını Dönüştürme

VLC içerisnde medya dosyalarınızı tanımlı diğer medya dosyalarına dönüştürebilirsiniz. Bunun için ; Ortam >> Dönüştürün/Kaydedin  seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Dosya sekmesi altında Ekleyin butonuna tıklayarak dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin. Ardından Dönüştürüp kaydedin düğmesine tıklayın. Karşınıza gelecek pencerede dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve Başla düğmesine tıklayın.

2. Çevrimiçi Videoları Oynatma ve İndirme

VLC Media Player’ ın bir diğer güzel özelliği ise popüler video paylaşım sitelerindeki videoları kendi içerisinde oynatabilmek ve bu videoları indirebilmektir. Bunun için sırasıyla şunları yapmalısınız : Ortam >> Ağ Akışı Açın seçeneğine tıklayın. Ardından sekmesine geçin ve ”Ağ İletişim Kuralı ve Adres Yazın” ibaresinin altındaki çubuğa istediğiniz videonun adresini yapıştırın. Bundan sonra eğer sadece videoyu izlemek isterseniz alttaki Oynatın düğmesine tıklayın. Eğer indirmek isterseniz Oynatın düğmesi yerine Dönüştürü (Alt+O) seçin. Ardında dönüştürme formatını ve kaydetme yerini belirleyip başla’ ya tıklayın.

3. Hali Hazırda Oynatılan Video ve Sesleri Kaydetme

VLC ile bilgisayarınızda o an oynatılan videoyu veya çalan sesleri kaydetmeniz mümkün. Bu özelliği aktif etmek için; Menü çubuğundan Görünüm >> Gelişmiş Denetimler seçeneğini işaretleyin. Bunu yaptığınız da fazladan düğmelerin ortaya çıktığını göreceksiniz. Bu andan sonra kayıt etmek için herhangi bir medya dosyası oynatılıyor iken kırmızı Kayıt düğmesine tıklayın. Kaydı bitirdiğinizde ise tekrar aynı düğmeye tıklayın. Video kayıtlarınız video klasörüne ses dosyalarınız müzikler klasörüne kaydedilecektir.

4. Masaüstü Ekran Kaydı

VLC ile masaüstünde gerçekleştirdiğiniz eylemleri bir ekran kayıt programı gibi kaydetmeniz mümkün. Bunun için sırasıyla; Ortam >> Dönüştürün ve Kaydedin bölümüne gidin. Ardından Yakalama Aygıtı sekmesine tıklayın. Yakalama Kipi açılır menüsünden Masaüstü ‘nü seçin. Seçenekler kısmından isteğinize göre Yakalama Hızı ayarını da yaptıktan sonra Dönüştürüp Kaydedin seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede codec/format ve hedef seçerek başlat‘ a tıklayın.

5. Webcam Görüntü Kaydetme

VLC Media Player’ da web kameranızı kullanarak video kaydı yapabilirsiniz. Bunun için; Ortam >> Yakalama Aygıtı Açın bölümüne gidin. Yakalama Aygıtı sekmesinde Yakalama Kipi açılır menüsünden DirectShow seçeneğini seçin. Aygıt Seçimi kısmında Görüntü Aygıtının Adı açılır menüsünden web kameranızı seçin ve Oynatın ‘a tıklayın.

6. DVD Ripleme

VLC kullarak elinizdeki DVDlerinizi Ripleyerek bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bunun için; Ortam >> Dönüştürün ve Kaydedin bölümüne ardından Disk sekmesine gidin. Disk tipi olarak DVD nin seçili olduğundan emin olduktan sonra hemen altındaki Disk Menüleri Görüntülenmesin ya da No Disc Menus seçeneğini işaretleyin. Ardından Dönüştürüp Kaydedin düğmesine tıklayın.

 

7. Video ve Ses Efektleri Ekleme

 

VLC size videolar ve müzikler üzerinde oynamalar yapmanıza izin vermektedir. Bu işlemler için Araçlar >> Etkiler ve Süzgeçler(Ctrl+E) >>> Görüntü Etkileri bölümünden istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.  Ses/müzik içinse Ses Etkileri sekmesini kullanabilirsiniz.

 

8. Bir Podcast Yayınına Abone Olma

VLC ile herhangi bir podcast yayınına abone olup VLC üzerinden bunu görebilirsiniz. Bunun için; sol taraftaki oynatma listesi kenar çubuğunda İnternet altındaki  Podcast Listesi‘ ni bulun. Fare imlecini üzerine getirdiğiniz de çıkan + işaretine tıklayın ve yayın için gerekli podcast RSS adresini girin. MAC kullanıcıları RSS eklemesi için Podcast>>Abone Ol yolunu izlemeliler.

 

9. İnternet Radyosu Dinleme

 

VLC Media Player kullanarak internet radyolarını dinlemeniz mümkün. Bunun için sol taraftaki Çalma Listesi kenar çubuğunda, Internet  başlığı altındaki Icecast Radio Directory seçeneğine tıklayıp karşınıza çıkan radyolardan istediğinizi dinleyebilirsiniz. Eğer bu radyoları beğenmezseniz Ortam >> Ağ Akışı Aç yolunu kullanarak istediğiniz radyonun yayın URL’sini girerek dinleyebilirsiniz.

 

10. Video Duvarkağıdı

 

Eğer isterseniz VLC kullanarak herhangi bir videoyu duvarkağıdı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için; Araçlar >> Ayarlar bölümüne gidin. Bu bölümde Görüntü sekmesine tıklayın. Çıkış açılır menüsünden DirectX(DirectDraw) Görüntü Çıkışı seçeneğini seçin. Kaydet’ e tıklayıp VLC’yi yeniden başlatın. Bundan sonra bir video oynattığınız da VLC sağ tık menüsüne Görüntü >> Duvar Kağıdı Olarak Ayarla seçeneğinin yerleştiğini göreceksiniz. Bu seçeneğe menü çubuğunda Görüntü >> Duvar Kağıdı Olarak Ayarla şeklinde de ulaşılabilir.

 

11. Videolara Filigran Ekleme

 

VLC kullanarak videolara kendi filigranlarınızı ekleyebilirsiniz. Unutmayın ! filigranlı videoyu kaydetmek için Kayıt özelliğine ihtiyacınız olacak. Şimdi bu özelliği kullanmaya başlamak için; Araçlar >> Etkiler ve Süzgeçler bölümüne gidin. Burada Görüntü Etkileri sekmesine ardından bu sekme altındakid Bindirme sekmesine tıklayın. Buradaki Logo Ekle seçeneğini işaretleyip istediğiniz logoyu filigran olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca hemen sağdaki Metin Ekle kısmını da kullanabilirsiniz.

 

12. Arşiv Dosyaları İçindeki Medyayı Oynatma

 

Eğer elinizde RAR veya ZIP formatında dosyalar var ve içinde de medya dosyaları varsa bu dosyaların içerdiği medyaları(müzik,video) arşiv dosyalarını dışa aktarmadan izleyebilir veya dileyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece bu dosyaları VLC ile açmaktır.

 

13. Dinlediğiniz Şarkıları Last.Fm’ e Scroblayın.

 

Eğer bir Last.Fm kullanıcısıysanız ve dinlediğiniz müzikleri Last.Fm’ e scroblamak istiyorsanız bunu vlc ile yapabilirsiniz. Önce etkinleştirmek için Araçlar >> Ayarlar bölümüne gidin. En altta solda Ayarların Gösterim Şekli seçeneklerinden Gelişmiş seçeneğini işaretleyin. Daha sonra Arayüz >> Denetim Arayüzleri seçeneklerine tıklayın. Ardından Çalınan Şarkıların Last.Fm’e Gönderimi seçeneğini işaretleyin. Daha sonra tekrar sol tarafa geçin ve Denetim Arayüzleri seçeneğinin yanındaki ok işaretine tıklayın. Açılanlardan AudioScrobbler seçeneğine tıklayın. Sağ tarafa geçin ve Last.Fm bilgilerinizi girin.

 

 

14. Videolardan Ekran Görüntüsü Alma

 

VLC Media Player’ da bir video izlerken o videodan anlık görüntüler veya ekran görüntüleri alabilirsiniz. Bunun için videoyu izlerken Windows ve Linux  kullanıcılarının  Shift + S ; Mac OS X kullanıcılarının ise CMD+ALT+S kısayol tuşlarını kullanmaları yeterli. Aldığınız ekran görüntüleri işletim sisteminizin kendi fotoğraflar klasörüne koyalanacaktır.

 

15. Videoları İşaretleme

 

VLC’de bir video izlerken izlediğiniz videonun istediğiniz bir bölümünü daha sonra kaldığınız yerden izlemeye devam etmek için işaretleyebilirsiniz. Bunun için Oynatım >> Özel Yerimleri >> Yönet(Ctrl+B)  seçeneğine tıklayın. Yerimlerini Düzenle penceresi açılacak  buradan Ekle diyerek videonun işaretlemek istediğiniz bölümünü girebilirsiniz. Aynı işlemi video üzerine veya ilerleme çubuğu üzerine sağ tıklayarak açılan menünden de yapabilirsiniz.

 

 

16. Videolara Altyazı Ekleme

Eğer bilgisayarınızda izlemek istediğiniz videoda alt yazı yoksa VLC ‘de manuel olarak altyazı eklemeniz mümkün. Bunun ilk önce internetten videoya uygun SRT formatında alt yazı dosyasını bulmanız gerekeriyor. Ardından video oynatılırken Menü çubuğundan Altyazı >> Alt Yazı Dosyası Ekleyin seçeneğine tıklayıp altyazı dosyasını seçmeniz gerekiyor. Eğer VLC’ nin altyazı dosyasını otomatik olarak tanımasını ve eklemesini istiyorsanız SRT formatlı altyazı dosyasının video ile aynı klasörde ve aynı isimde olmasını sağlayın.

 

17. Oynatım Hızını Ayarlama

VLC Player’da videoların oynatım hızını ayarlayabilirsiniz. Hızlı oynatım için ] tuşuna( her basışta 0.1x)  yavaş oynatım içinse [ tuşuna basmanız yeterli. Aynı işlemi menü çubuğundan; Oynatım >> Hız menüsünü kullanarak ta yapabilirsiniz. MAC OS X kullanıcıları ise menü çubuğundan Playback menüsünden ayarlayabilir.

 

18. Uzantılar ve Eklentiler

 

VLC Media Player’ ın yeteneklerini arttırmak ve görünümünü değiştirmek için Firefox, Opera, Chrome vb. tarayıcılarda olduğu gibi eklentiler ve temalar kullanabilirsiniz. Eklentiler için BURAYA ; temalar için de BURAYA gözatabilirsiniz.

 

Yazının özgün hali için TIKLAYINIZ.

 

 

VLC Media Player indir

VLC Media Player Kullanıcıları İçin Yararlı İpuçları” üzerine 5 yorum

  1. Yusuf dedi ki:

    Merhabalar. Acil bir sorum olucaktı. şimdi bu VLC programı ile açılan videolarımı Arkadaşlarım ile nasıl paylaşıcam ? böyle birşey mümkünmü ? mümkün ise biraz açıklarmısınız nasıl paylaşırım.

    Beğen

  2. Yusuf Şahin dedi ki:

    Merhaba. VLC programının üzerine kayıtlı ( Tıklandığında VLC programı ile oynatılan ) videolarımı arkadaşlarımla nasıl paylaşabilirim? böyle birşey mümkün mü ? mümkün ise biraz açıklarmısınız ?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.