URL İsleriniz İcin 6 Kullanisli Arac ve Site

URL-WEB-LİNK

URL, (Uniform Resource Locator, Birörnek Kaynak Konumlayıcı, Tekdüzen Kaynak Bulucu). İnternet’te bir kaynağa (belge veya resim gibi) rastgelen, standart bir formata uygun bir karakter dizgisidir.” anlamına gelir. Özetle tarayıcınızın adres çubuğunda yazan adres(web adresi) bir URL’ dir.Örneğin bu bloğun URL’si ” https://greateast.wordpress.com/ ” şeklindedir.

Bu yazıda size URL’ ler ile yapabileceklerinizden bahsedeceğim. URL kısaltma, URL genişletme, URL’ leri başka cihazlara gönderme, tek seferde birden fazla URL açma, tıklandıktan sonra kendini imha eden URL’ ler gibi…

URL Kısaltma

Eğer elinizde uzunca bir bağlantı adresi(URL) varsa bu URL’ yi kısaltabileceğiniz pek çok farklı URL kısaltma servisi mevcut. Bu konumda popüler olan Bit.ly olsa da diğerlerini de deneyebilirsiniz(URL Kısaltma Servisleri için bakınız).

goo.gl-url kısaltma

URL Genişletme

Kısa URL’ ler kişilere bağlantı göndermenin hızlı ve kısa yoludur; özellikle 140 karakterle sınırlıysanız. Fakat bu kısa URL’lerin arkasında ne olduğunu, sizi hangi adrese yönlendirdiğini bilemeyebilirsiniz. Eğer elinizdeki kısa URL’ yi uzatmak ve gerçek adresin hangisi olduğunu tıklamadan önce görmek isterseniz  Where Does This Link Go? sitesine göz atabilirsiniz. Yapmanız gereken elinizdeki kısa URL’ yi yapıştırmak ve EXPAND butonuna tıklamak. Site size gerçek adresin hangisi olduğunuz gösterecektir.

short url-expand-genişletme

URL Tarama

dr web online checker-bağlantı tarama

Elinizde size gönderilen bir kısa bir URL var fakat içeriği hakkında emin değilsiniz. Zararlı olma ihtimali var. Bu durumda o bağlantıya tıklamadan zararlı mı değil mi diye görmek isterseniz Dr. Web Online Checker sitesine girerek bunu öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kutucuğa URL’ yi yapıştırmak ve SCAN butonuna tıklamak. Dr. Web size bağlantının güvenli olup olmadığını söyleyecektir. Ayrıca size genişletilmiş URL’ yi de göstermektedir.

URL’ leri Diğer Cihazlara Gönderme

ipad url

iPadURL ! Bu ücretsiz servisi kullanmak için bir iPad’ e ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken siteye gitmek gösterilen Bookmarklet’ i tarayıcınızın yerimleri çubuğuna sürükleyip bırakmak. Ardından paylaşmak istediğiniz sayfada iken bu bookmarklete tıklayıp size verilecek olan sonu 4 haneli bir sayıdan oluşan kısa url yi diğer cihazlarınızdaki adres satırına yazmak. Hepsi bu. Unutmadan bu paylaştığınız bağlantılar tek tıklama sonrasında veya 30 dakika içinde pasif hale gelmektedir yani tek tıklamalıklardır. Aynı iş için DeadC sitesi de kullanılabilir.

Birden Fazla URL’ yi Tek Tıkla Açma

hiper url

Yararlı bir servis daha : Hiper URL. Arkadaşınıza birden fazla(en fazla 5) URL’ yi tek tek göndermek yerine hepsini tek seferde gönderebilirsiniz. Yapmanız gereken göndermek istediğiniz bağlantıları tek tek girmek ve Bağlantı Oluştur’ a tıklamak. Hiper URL tüm bağlantıları tek bir bağlantıda toplayarak size tek bir URL  verecek. Bu bağlantıyı arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

Sitenizdeki Ölü Linkleri Bulma ve Kaldırma

broken link checker-ölü bağlantı

Eğer bir siteniz varsa ve yazıyorsanız; bu yazılarınıza pek çok bağlantı eklemişsinizdir. Fakat bir süre sonra önceden eklediğiniz bazı bağlantılar işe yaramaz hale gelmiş olabilir. Bunları tek tek arayıp bulmak neredeyse imkansız. Bu iş içinse Broken Link Checker aracını kullanabilirsiniz.

Hepsi bu kadar… Yazının özgün hali için BURAYA tıklayınız.

Peki sizin kullandığınız URL servisleri hangileri ?

Reklamlar

URL İsleriniz İcin 6 Kullanisli Arac ve Site” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s