En İyi 5 Sistem Temizlik ve Optimizasyon Programı

pc optimization-pc optimizasyon-sistem hızlandırma-sistem temizleme

Bilgisayarımızda bir sürü işlem gerçekleştiriyoruz; tarayıcımızı açıp onlarca siteye girip çıkıyoruz; resim, video, müzik, dosya indiriyoruz ve bütün bu işlemler sonucunda sistemimizde bir sürü artık dosya birikiyor. Bu biriken dosyalar da bir süre sonra sabit diskimizde yer işgal etmeye ve göreceli olarak ta sistemimizin yavaşlamasına yol açıyor. Bu durumdan kurtulmanın çaresi ise bir sistem temizlik programı kullanarak sistemimizdeki çöplerden kurtulmak oluyor. Bu çöplerden kurtulduğumuz da ise sistemimizde boş alan açmış oluyoruz.

Peki bu işi en iyi yapan, en iyi sistem temizlik programları hangileri ? Bana göre en iyi 5 tanesini sıralamaya çalıştım. Buyrun :

CCleaner

ccleaner-system optimization-sistem optimizasyon-sistem temizleme

Sistem temizliği konusunda bir numara. Sisteminizde ne kadar gereksiz, çöp dosya varsa bulur ve ortadan kaldırır. Windows işlemlerinden arta kalanlar, tarayıcı temizliği, çöp dosya temizliği, kayıt defteri temizliği vb. Bütün bunları temizleyerek sisteminizde yüzlerce mb boş alan açabilirsiniz. Temizlik dışında fazladan araçlar da sunuyor : Program kaldırma, Windows başlangıcında çalışan programları düzenleme, sağ tık menüsünü düzenleme, tarayıcı eklentilerini yönetme, disk analiz aracı ile sisteminizde bulunan dosyaları ve kapladıkları alanları görebilme ve silebilme, çift dosyaları bulma, sistem geri yükleme ve sürücü temizleme. Ücretli sürümleri de bulunuyor ama ücretsizi yetiyor da artıyor.

SlimCleaner

slim cleaner-system cleaning-sistem temizleme

İçerisinde pek çok yararlı özellikle beraber geliyor. Gereksiz dosyaları temizleyebilir, bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilir, sistemi sömüren servisleri kapatabilir, programları kaldırabilir, en son Windows ve program güncellemelerini alabilir, tarayıcı eklentilerinizi kontrol edebilir, disk araçları ile sabit diskinizi optimize edebilir, analiz edebilir, çift dosyalarınızı bulabilirsiniz.

Ashampoo WinOptimizer Free

ashampoo-winoptimizer-sistem temizleme-sistem optimizasyon-pc hızlandırma

Pek çok türde pek çok program geliştiren Ashampoo Firması’ nın pc temizliği ve optimizasyonu için geliştirdiği ücretsiz programı. İçerisinde pek çok yararlı araç barındırıyor: Disk birleştirme, Anti-Spy modülü, bağlam menü yöneticisi, favoriler sekmesi, geliştirilmiş tek tıkla iyileştirme seçeneği, sürücü temizleyici, kayıt defteri iyileştirici, internet temizleyici gibi.

Advanced SystemCare Free

advanced_system_care_free_optimization_temizlik_sistem

IObit firmasının geliştirdiği sistem iyileştirme, temizleme programı. Bu programla da diğerleri gibi artık dosyaları temizleyebilir, kayıt defteri hatalarını giderebilir, bilgisayarınızda boş alan açabilirsiniz. Program bu işlevlerin dışında tarayıcı artıklarını temizleme, gezinti koruması sağlama, sistem açılışında başlayan programları denetleme, sistem performansı görüntüleme gibi işlevler sunmakta.

İolo System Mechanic

iolo system mechanic-sistem düzenleme-pc hızlandırma-disk temizleme

Sistem optimizasyonu ve disk temizleme konusunda başarılı programlardan bir tanesi. İçerisinde PC’nizi hızlandıracak ve gereksiz dosyalardan temizleyecek onlarca araç barındırıyor.

Cabası:

Glary Utilities Free

glary utilities-systen optimization-sistem düzenleme-sistem iyilestirme-performasn arttırma-artık dosya silme

İçerisinde sisteminizi temizleyebileceğiniz ve bilgisayar performansını arttırabileceğiniz 20’den fazla araçla beraber geliyor.

PEKİ SİZ SİSTEM TEMİZLİĞİ İÇİN HANGİ PROGRAMI KULLANIYORSUNUZ?

 

En İyi 5 Sistem Temizlik ve Optimizasyon Programı” üzerine 4 yorum

  1. MERT dedi ki:

    CCleaner + ASC saçmalığı her ne kadar sıkıntılı olduğunu bilsemde nabayım driver boosterin verdiği güven yüzünden 😀

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.