Photoshop Aternatifi En İyi Resim Düzenleme Programları

photo-editing-image-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

Resim düzenleme ve fotoğraf manipülasyonu dendiğinde akla gelen ilk program büyük ihtimalle Photoshop‘ tır. Photoshop ismi bile artık marka adı olmaktan çok yapılan eylemin adı olarak ta dillere yerleşmiş durumda. Photoshop ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Ancak Photoshop  olsa bile eksikliği var. Tabiki ücretli olması.  İlgili konularda uzman birisiyseniz paraya kıyıp alabilirsiniz, belki de almalısınız ancak sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bu kadar para vermesi söz konusu olamaz. Belki bazı alicengiz oyunlarıyla sahip olabilirsiniz ama ne gerek var di mi? Önermiyoruz.  🙂

En iyisi Photoshop ile benzer, hemen hemen aynı işleri yapabileceğiniz ücretsiz alternatiflere yönelmek. Bu yazıda sizin için Photoshop alternatifi en iyi ücretsiz resim düzenleme programlarını sıralamaya çalıştım. Buyrun :

GIMP

gimp-photo-editing-image editing-fotoğraf düzenleme-resim düzenleme

Photoshop kadar becerikli, onun yapabildiği her işi yapabilen bir program. Açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz. Program yardımıyla resimleriniz ve fotoğraflarınız üzerinde her türlü düzenlemeyi yapabilir; isterseniz kendi resimlerinizi de oluşturabilirsiniz. Özelleştirilebilir arayüz, katman desteği, fotoğraf iyileştirme, eklenti desteği, çizim araçları, filtreler vb. gibi pek çok özelliği sunan program photoshop’ a en güçlü alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Paint.NET

paint net-resim düzenleme-image editing

Photoshop’a en güçlü alternatiflerden bir diğeri. Özellikle standart kullanıcıların kolaylıkla kullanabileceği bir program. Ancak pek çok gelişmiş özelliği de içinde barındırıyor. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir program. İçerisinde temel resim düzenleme fonksiyonlarının(kesme, kırpma, boyutunu değiştirme, döndürme, parlaklık, kontrast ve renk ayarları) dışında onlarca farklı özelliğe de sahip. Onlarca farklı filtre, katman desteği, sınırsız geri alma vb. Basit ve profesyonel bir program arıyorsanız tam size göre.

GimpShop

gimpshop-photo editing-image editing-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

GimpShop; Gimp programının modifiye edilmiş ve Photoshop’ a benzer hale getirilmiş şekli. Photoshop ile hemen hemen benzer özellikler sunuyor- görünüm,menüler de dahil-. Gimp kullanmak isteyen ama photoshop’a alışmışların zorlanmadan kullanacağı bir program.

Photoscape

photoscape-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

Fotoğraflarınız ve resimleriniz üzerinde görüntüleme, pek çok düzenleme işlemi, toplu halde fotoğraf düzenleme, animasyonlu gif oluşturma, yazdırma, ekran görüntüsü kaydetme, RAW dosya biçimlerini JPG biçimine dönüştürme gibi pek çok temel özelliği sunmakta.

Fotor Photo Editor

fotor-photo editor-image editing-photo editing-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

Fotor Photo Editor, kullanımı kolay ücretsiz bir fotoğraf düzenleme programı ve fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Başta RAW,TIFF,JPEG ve PNG olmak üzere geniş bir yelpazede pek çok resim dosyası formatını destekleyen yazılımla resimlerinizi düzenleyebilir; sahip olduğu pek çok efekt sayesinde fotoğraflarınızı optimize edip güzelleştirebilirsiniz. Yazılımın Windows, Windows 8, Mac OS X sürümleri; iPhone ve Android için uygulamaları da bulunmaktadır.

 

Krita

krita-photo editing-image editing-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

 

Krita; açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir çizim programı. Resim düzenleme özelliklerinin yanı sıra özellikle çizim yapmak isteyenler için ideal. .kra, OpenRaster document, PSD, PPM, PGM, PBM, PNG, JPEG-2000, JPEG, BMP, XBM, TIFF, EXR ve PDF gibi dosya formatlarını içe aktarıp düzenleyebildiğiniz programda katman desteği, fotoğraf ve resim filtreleri, pek çok değişik çizim aracı, döndürme, kırpma, şekiller ekleme gibi özellikler mevcut. Özellikle bilgisayarında çizim yapmak isteyenlerin kullanabileceği bir program. Windows, Linux ve MAC OS X üzerinde çalışır.

Photofiltre

photofiltre-photo editing-image editing-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

 Photofiltre; resim kesme, resim döndürme, resim boyutlandırma gibi temel resim ve fotoğraf düzenleme işlevlerini yerine getirebileceğiniz; fotoğraf ve resimlerinizi iyileştirebileceğiniz, filtreler ekleyebileceğiniz ve daha pek çok düzenleme işlemini yapabileceğiniz ücretsiz bir resim düzenleme programıdır.

 

Hornil Stylepix Free

hornil-stylepix-photo editing-image editing-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

Hornil Stylepix size temel resim ve fotoğraf düzenleme işlevlerinin yanı sıra iyileştirme ve yenileme araçları, metin ekleme aracı, çeşitli seçim araçları, dinamik fırça çeşitleri, katman desteği, dahili resim görüntüleme aracı, toplu işlem yapma, pratik filtreler, dönüştürme ve hizalama, ölçüm, kırpma aracı ve çeşitli çizim araçları sunmaktadır.

 

Photoplus Starter Edition

photo plus-photo editing-image editing-resim düzenleme-fotoğraf düzenleme

Photoplus Starter Edition ile pek çok resim dosya formatını içe aktarabiliyor, fotoğraf iyileştirme, fotoğraflara efektler ekleme, temel düzenleme işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

 

Hepsi bu kadar.

Eğer ”ben resimlerimi düzenlemek için program kurmak istemiyorum.” diyorsanız  En İyi 5 Online Resim Düzenleme Sitesi  ve  En İyi 10 Online Resim Düzenleme Sitesi(2)  başlıklı yazılarıma da göz atabilirsiniz.

 

Peki siz hangi resim düzenleme programlarını kullanıyorsunuz?

Reklamlar

Photoshop Aternatifi En İyi Resim Düzenleme Programları” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.