İnternet Tarayıcınızı Hızlandıran Yöntemler

web browsers-internet tarayicilar-fastest browser-tarayici hizlandirma

Siz de eğer vaktinin büyük kısmını internet üzerinde gezinerek geçirenlerdenseniz isteyeceğiniz en son şey internet tarayıcınızın yavaş olmasıdır. Yavaş bir tarayıcı veya yavaşlayan bir tarayıcı internet gezintinizi işkenceye çevirebilir. Şu tarayıcı daha hızlı, bu tarayıcı muhteşem demenin pek bir anlamı yok. Zira günümüzde tarayıcıların hız farkları mili-saniyelerle ölçülmektedir. Ancak yine de tarayıcınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir:

  • Güncel Bir Tarayıcı : Başta güvenlik olmak üzere kararlılık ve performans açısından tarayıcınızın mutlaka en son sürüme güncellenmiş olduğundan emin olmalısınız. Güncel bir tarayıcı sizi olası performans, kararlılık ve güvenlik zaafiyetlerinden kurtaracaktır. Size kalmış bir şey ancak tarayıcınızın güncelleme durumunu otomatik olarak ayarlarsanız iyi olabilir.
  • Flash Player : İnternetin -maalesef- olmazsa olmazlarından biri. Pek çok internet sitesi görüntülenmek için flash player kullanıyor. Tarayıcınızda hızlı bir gezinti için Flash Player’ ınızın güncel olduğundan emin olun. Güncel değilse hemen güncelleyin. Flash Player’ a ihtiyacım yok diyorsanız tamamen kaldırın gitsin ama unutmayın Flash Player eksikliği internet üzerinde bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin; bazı içerikleri görüntüleyememe gibi. Son sürüm Flash Player‘ ı BURADAN indirebilirsiniz.
  • Daha Az Sekme: Tarayıcınızda ne kadar çok sekme açarsanız bu tarayıcınızın kullandığı bellek miktarını arttıracaktır. Dolayısıyla da tarayıcınızda yavaşlık meydana gelebilecektir. Eğer çok fazla sekme ile gezinenlerdenseniz bu kaçınılmaz bir durum. Ama yine de bu durumun da çareleri var. Örneğin; Instapaper benzeri eklentiler veya Diigo gibi imleme siteleri kullanarak ilginizi çeken siteleri daha sonra okumak üzere kaydedebilir ya da OneTab benzeri bir eklenti kullanarak hem bellekten hem de yerden kazanabilirsiniz.
  • Daha Az Eklenti: Eklentiler tarayıcınızda olmayan özellikleri tarayıcınızda kullanmanızı sağlayan, tarayıcınıza ek işlevler kazandıran küçük programlardır. Günümüzde hemen her tarayıcıda eklenti desteği mevcut. Firefox‘ta bu programlara eklenti, Chrome‘ da ise uzantı denmektedir. Tarayıcımızda bir işlevin eksikliğini farkettiğimizde ilk yapacağımız şey uygun eklentiyi indirip kullanmaktır. Fakat zamanla o eklenti, bu uzantı derken tarayıcımız bir eklenti cehennemine dönüşebilir. Ne kadar fazla eklenti o kadar fazla bellek kullanımı bu da yavaşlık demektir. Dolayısıyla yapmanız gereken tarayıcınızın eklenti sayfasına gidip gerçekten ihtiyacınız olmayan tüm eklentileri kaldırmanızdır.
  • Önbellek ve Tarayıcı Geçmişi: Tarayıcılar ziyaret ettiğiniz siteleri daha sonra tekrar ziyaret ettiğiniz de hızlıca yüklemek için önbelleklerine kaydederler. Ancak zamanla önbellek dolduğunda veya sınırı aştığında bu sefer tarayıcı aradığı şeyi bulmak için daha fazla efor sarfeder. Bu da yavaşlığa sebep olur. O yüzden ara sıra da olsa tarayıcı önbelleğini ve geçmişini temizlemekte fayda var. Bu işlemleri Firefox‘ ta Menü>Tercihler>Gizlilik>Geçmiş yolunu izleyerek; Chrome‘ da ise Menü>Araçlar>Tarama Verilerini Temizle(Ctrl+ÜstKrktr+Del) veya Menü>Ayarlar>(Gelişmiş Ayarları Aç)Gizlilik>Tarama Verilerini Temizle yolları ile yapabilirsiniz.
  • DNS Değiştirme: İnternetteki gezintinizi yavaşlatan sebeplerden biri de yavaş bir DNS sunucusu kullanıyor olmanız olabilir. Bilgisayarınızın DNS ayarlarını iyileştirerek, daha hızlı bir DNS sunucusu kullanarak(Google Public DNS, Open DNS) ya da DNS Jumper veya NameBench gibi programlarla daha hızlı bir gezinti yapabilirsiniz. 
  • Farklı Tarayıcılar: Hala tarayıcınızın performansından memnun değilseniz farklı bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Firefox, Opera, Internet Explorer ve Chrome haricinde kullanım amaçlarınıza uygun tarayıcılar seçebilirsiniz(Tüm İnternet Tarayıcıları listesi).

Hepsi bu kadar. Yukarıda kendi deneyimlerim ve internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucunda karşıma çıkan yöntemleri yazmaya çalıştım.

Peki siz tarayıcınızın performansından memnun musunuz? Tarayıcınızı hızlandırmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.