Chrome Uzantıları Opera’ ya Nasıl Kurulur(ve bunun tersi)?

opera-chrome-extensions-add-eklentiler-uzantilar

Eklentiler tarayıcılara ek özellikler kazandıran küçük programlardır. Günümüzde hemen her tarayıcı eklenti desteğine sahip olarak piyasadadır ve eklenti desteğine sahip olmayan tarayıcılara yan gözle bile bakılmamaktadır. Ancak sorun şu ki bir tarayıcı için yazılan bir ekletiyi diğer bir tarayıcı da kullanamazsınız. Örneğin Firefox için olan bir eklenti Internet Explorer’ da veya Opera’ da kullanılamaz. Bunun istisnası ise aynı tarayıcı motorunu kullanan tarayıcılardır.

Bu yazının da konusu olan Opera, Chrome’ un da kullandığı Webkit(blink) tarayıcı motorunu kullanmaktadır. Bu da demek oluyor ki Chrome için geliştirilen bir eklentiyi(uzantı) Opera’ da da kullanabilirsiniz. Ya da tam tersi de geçerli yani Opera için geliştirilen bir eklenti Chrome üzerinde de kullanılabilir. Tabi Chrome Uzantı Mağazası‘ ndaki uzantı sayısı Opera Eklenti Mağazası‘ ndakilerden fazla olduğu için büyük ihtimalle Opera’ da olup Chrome’ da olmayan bir eklenti bulmak biraz zor. 🙂

Neyse gelelim konumuza. Chrome uzantılarını Opera’ ya eklemek oldukça kolay. Bir kaç basit adımla bu işi halledebilir ve istediğiniz Chrome uzantısını rahatça Opera’ da kullanabilirsiniz:

  • İlk önce eğer Opera‘ nız yoksa BURADAN Opera’ yı indirip kurun.
  • Daha sonra Opera’ ya Download Chrome Extensions eklentisi kurun.
  • Chrome Uzantı Mağazası‘ ndaki Uzantılar sayfasına gidin(NOT: Chrome uygulamaları Opera’ da çalışmaz. Sadece uzantıları kullanabilirsiniz).
  • Burada istediğiniz uzantıya tıkladığınız zaman Opera’ ya Ekle(Add to Opera) düğmesini göreceksiniz. Tıklayın(aynı zamanda adres satırının sağında kırmızı bir düğme daha vardır ve o da aynı işi yapar).

chrome-extensions-opera-add-opera eklentileri-ekleme

  • Tıkladığınızda adres satırının hemen altında ” Eklenti bilinmeyen bir kaynaktan geldiği için devre dışı bırakıldı. Etkinleştirmek için Eklenti Yöneticisine gidin.” diyen bir uyarı çubuğu çıkacaktır. Bu çubuğun en sağındaki ” Git ” düğmesine tıklayarak eklenti yönetici sayfasına ulaşın.

chrome-extensions-opera-add-opera eklentileri-chrome eklentileri-ekle

  • Bu sayfaya gittiğinizde doğrudan eklentiyi göreceksiniz. Yükle düğmesine tıklayarak eklentiyi kurun ve bu yolla Opera’ da diğer Chrome Uzantıları‘ nın da keyfini çıkarın. 🙂

opera extensions page-chrome extensions-opera-eklenti-sayfasi-yükle

Buraya kadar Chrome uzantılarının Opera’ ya nasıl kurulacağını anlattım. Dediğim gibi Opera ile Chrome aynı tarayıcı motoruna sahip oldukları için birbirlerinin eklentilerini kullanabiliyorlar. Dolayısıyla Chrome’ da da Opera eklentilerini kullanabiliyorsunuz. Gelelim bu işin nasıl yapıldığına:

  • Google Chrome’ u açın ve Opera Eklenti Mağazası‘ na gidin.
  • İstediğiniz bir eklentinin sayfasını açın. Bu sayfada ” Opera’ ya Ekle(Add to Opera) düğmesine tıklayın. Tıkladığınızda ”Opera tarayıcı gerekli” (Opera Browser Required) diyen bir uyarı penceresi görünecek. Siz hemen altındaki ” Ya da sadece indirin” (Or just get it anyway) bağlantısına tıklayarak bilgisayarınıza .nex uzantılı eklenti dosyasını indirin. Bu dosyanın .nex olan uzantısını .crx olarak değiştirin.

opera extensions-add to chrome-opera eklentileri-chrome-ekle

  • Daha sonra Chrome Uzantı Yönetici sayfasını açın(Menü düğmesi > Diğer Araçlar >> Uzantılar yoluyla veya adres satırına chrome://extensions yazıp enter’a basarak ulaşabilirsiniz).
  • Az önce yeniden adlandırdığınız eklenti dosyasını sürükleyip chrome uzantı yönetici sayfasına bırakın. Bunu yaptığınızda sizden onay isteyen ufak bir pencere açılacak. Ekle diyerek eklentiyi kurun.

opera-extensions-chrome-add-ekle-eklentiler

Kaynak

Hepsi bu kadar.

Peki siz hangi Chrome ve Opera eklentilerini kullanıyorsunuz?

Reklamlar

Chrome Uzantıları Opera’ ya Nasıl Kurulur(ve bunun tersi)?” üzerine 7 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.