Başlangıçta Çalışan Programları Yönetin: En İyi 5 Başlangıç Yöneticisi

on-off-button-acma-kapama-startup-managers

Windows‘ a yüklediğiniz hemen her program kendisini Windows’ la beraber başlayacak şekilde ayarlayabilir. Yüklediğiniz program sayısı arttıkça Windows’ la beraber kendisini başlatmaya çalışan program sayısı da artacak böylece zaten Windows’ un kendisine ait başlatması gereken uygulama ve servisleri de hesaba katarsak Windows’ unuzun açılış süresi uzadıkça uzayacaktır.

Bu durumdan kurtulmanın yolu ise Windows’ la beraber başlayan uygulama ve programları engellemekten geçiyor. Windows’ un bu işi yapan kendisine ait bir özelliği var ancak ihtiyacınız olan detaylı özellikleri sunmayabilir.

 NOT: Bilgisayarınıza bir program kurduğunuzda ilk yapacağınız işlerden birisi o programın AYARLAR sayfasına giderek başlangıçta çalışmaması için gerekli seçeneği işaretlemek veya kaldırmak olmalıdır.

Bu yazımda size Windows başlangıcında çalışan uygulamaları engelleyebileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz en iyi (startup managers) 5 başlangıç yöneticisi programı listelemeye çalışacağım. Buyrun:

startup-manager-baslangic-yöneticisi-windows

En iyi başlangıç yöneticilerinden birisi. Hafif yapılı ve güçlü özelliklere sahip. Programı çalıştırdığınızda başlangıçta çalışan programlarla ilgili her bilgiyi size sunuyor. Tek yapmanız gereken istediğiniz uygulamaların yanındaki onay işaretini kaldırmak.

startup-manager-starter-baslangic-yöneticisi-windows

Autorun’ a benzeyen bir yapısı var ancak daha derli toplu bir arayüzü var. Yine Autorun’ ın aksine tüm programları servisler ve işlemler şeklinde ayırıyor ve kullanıcılara bunları basitçe yönetme imkanı tanıyor.

ccleaner-startup-manager-baslangic-yöneticisi-windows

CCleaner en iyi sistem temizlik programlarından birisi. Ancak içerisinde bir de başlangıç yöneticisi aracı barındırıyor. Detaylı olmasa da basitçe başlangıç programlarını yönetmenizi sağlıyor.

whatsinmystartup-windows-basnlangic-yöneticisi

Minimal bir tasarıma ve temel özelliklere sahip bir program. Öğeleri ayrı bir şekilde listelemiyor. Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamaları engellemek için yapmanız gereken öğelerin üzerine sağ tıklayıp pasifleştirmek.

Winpatrol-startup-manager-baslangic-yöneticisi-windows

Arayüz olarak Autorun’ a öykünen bir diğer başlangıç yöneticisi. Autorun’ ın aksine tamamen ücretsiz değil fakat kullanıcılarına başlangıç öğelerini erteleme, Windows Explorer ile entegre olma, Windows hosts dosyalarına tek tıkla erişebilme gibi fazladan özellikler sunmakta.

NOT: Kullandığınız programların dışında Windows ile ilgili uygulamaları, servisleri vb. engellerken dikkatli olmalısınız zira engellediğiniz bir uygulama veya servis Windows’ un çalışmasını veya başlamasını engelleyebilir. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bilmediğiniz şeyleri engellememeniz sizin için iyi olur.

Kaynak

Hepsi bu kadar.

Peki siz başlangıçta çalışan programlarınızı kontrol ediyor musunuz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.