Tarayıcılarınızda Paylaşım İçin Eklentileri Boşverin Bookmarklet’ lere Bakın

browser-bookmarklets

Bugün hemen hemen bütün tarayıcılarda eklenti desteği mevcut. Bu eklentiler yardımıyla tarayıcılarda olmayan özellikleri tarayıcılara ekleyerek tarayıcı deneyimimizi arttırabiliyoruz. Özellikle tarayıcı üzerinden paylaşım yapmak için yararlı olabiliyorlar. Ancak tarayıcılarınızdaki eklenti sayısı arttıkça tarayıcınız ister istemez yavaşlamaya başlıyor.

Peki özellikle paylaşım yapmak için eklenti şart mı? Hayır şart değil. Bu durumda ”Bookmarklet” lerden bahsetmek gerekiyor. Peki bookmarklet nedir?

Bookmarklet, bookmark (yer imi, favori) ve applet (küçük uygulama) kelimelerinin birleşiminden oluşturulmuş bir kelime olup Bağlantı Uygulamacığı diye Türkçeye çevrilebilir. Genellikle bu uygulama basit bir JavaScript kodundan ibarettir. Bu uygulamalar sayesinde;

  1. Tarayıcıda görüntülenen web sayfasının görünümü değiştirilebilir,
  2. Web sayfasından bağlantı, resim ya da metin gibi data seçilip çıkarılabilir,
  3. Sayfada seçili bir metin kullanılarak arama motorlarından arama yapılabilir,
  4. Görüntülenen sayfa bir çeviri servisi ya da bağlantı denetleyicisine gönderilebilir,
  5. Web sayfasında bu seçenek sunulmamışsa sık kullanılan bazı biçim seçenekleri ayarlanabilir.

Genellikle bookmarkletler sayfa adresinin, sayfada mevcut metin veya resimlerin kopyalanıp başka bir sayfaya taşınması sırasındaki aşamaları kısaltmak için kullanılır.[Siberhoca.com]

Bookmarkletlerin en önemli avantajı her tarayıcıda rahatlıkla kullanılıyor olabilmeleri. Bu yazımda size  Chrome, Firefox, İnternet Explorer , Safari ve Opera üzerinde kullanabileceğiniz paylaşım bookmarkletlerinden bahsedeceğim. Buyrun:

TWITTER BOOKMARKLET

twitter-bookmarklet-share-paylasim

Resmi Twitter Bookmarkleti Firefox hariç diğer tarayıcılarda düzgün bir şekilde çalışıyor. Bookmarkleti  kullanarak herhangi bir sayfanın başlığını ve tam URLsini twitter’ da paylaşabiliyorsunuz.

TWITSHOT BOOKMARKLET

twitshot-bookmarklet-paylasim-twitter

Twitshot, twit göndermek için yeni bir yol. Verdiğim bağlantıdan sayfaya gidin, twitinizi yazın, isterseniz resim yükleyin ve Tweet düğmesine tıklayın hepsi bu. Ya da herhangi bir sayfayı daha hızlı twitlemek için sayfanın aşağısında bulunan Twitshot bağlantısını -ki kendisi bookmarklet oluyor- sürükleyip yerimleri çubuğunuza bırakın. Bundan sonra yapmanız gereken herhangi bir sayfada twitlemek istediğinizde bu eklediğiniz bağlantıya tıklamak. Tıkladığınızda yeni bir sekme açılacak ve burada paylaşmak istediğiniz sayfadan resimler de önerilecek. İster bunlardan birini seçin isterseniz üstte de dediğim gibi kendiniz de resim yükleyebilirsiniz.

LINKEDIN BOOKMARKLET

linkedin-bookmarklet-paylasim

Linkedin Bookmarklet sayfası size tarayıcınıza göre kurulum için farklı talimatlar veriyor. Bu talimatlara göre bookmarkleti tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Linkedin Bookmarkleti paylaşmanız için size paylaşmak istediğiniz makale ya da sayfa ile ilgili başlık, açıklama ve resim sunuyor ve sunduğu resimler arasından seçim yapabiliyorsunuz.

FACEBOOK BOOKMARKLET

facebook-bookmarklet-yerisaretcisi

Facebook Bookmarkleti de Linkedin gibi başlık ve açıklama sunuyor. Nerede paylaşmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Örneğin; kendi zaman akışınızda, arkadaşınızın zaman akışında veya sahibi olduğunuz bir sayfada.  Sayfada gösterildiği şekilde bookmarkleti yerimleri çubuğunuza ekleyebilirsiniz.

STUMBLEUPON BOOKMARKLET

stumbleupon-bookmarklet-stımblling-share-paylasim

Stumbleupon size iki farklı bookmarklet seçeneği sunuyor. İlki basit şekilde bir ”Stumble Oturumu” açmanızı  diğeri ise bir stumble oturumu başlatmadan sayfayı listelerinize eklemenizi sağlıyor. Yapmanız gereken istediğiniz bookmarkleti sürükleyip yerimi çubuğunuza bırakmak. Daha sonra bu bookmarklete tıklayarak paylaşabilirsiniz.

TUMBLR BOOKMARKLET

tumblr-bookmarklet-share-paylasim

Tumblr Bookmarkleti gönderiniz için bazı özelleştirme seçenekleri sunuyor. Öncelikle gönderiniz için yanıtları açıp kapatabilirsiniz, zengin metin özelliğini veya HTML biçimi seçebilirsiniz. Ayrıca özel URL ekleyebilirsiniz. Ayrıca gönderinizin türüne göre bağlantı, resim veya video seçeneklerini seçebilirsiniz.

REDDIT BOOKMARKLET

reddit-bookmarklet-share-paylasim

Reddit bir kaç farklı bookmarklet seçeneği sunuyor. Bunlar her tarayıcı için Reddit Toolbar, Submit ve  Serendipity! şeklinde.

DELİCİOUS BOOKMARKLET

delicious-bookmarklet-share-paylasim

Delicious Bookmarklet bazı güzel seçenekler sunuyor. Bir sayfayı paylaşmak istediğinizde sayfa başlığıyla beraber sayfa URLsi de görüntüleniyor aynı zamanda düzenlenebiliyor. Bunun ardından paylaşımınıza etiket ve yorum girebiliyorsunuz. Aynı zamanda paylaşımın gizli veya açık olmasına karar verebiliyorsunuz.

BITLY BOOKMARKLET

bitly-bookmarklet-bitmarklet

Bitly ile kısaltılmış URL paylaşmak isterseniz Bitmarklet (Bitly’ nin bookmarkletinin adı) en iyisi. Bu bookmarklet sizin için kısaltılmış URL oluşturuyor. Ve bu paylaşıma etiket veya not ekleyebiliyor; görünür veya gizli olmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu kısaltılmış URL yi kaydedebiliyor, paylaşabiliyor veya kopyalayabiliyorsunuz.

Hepsi bu kadar.

Bu yazının özgün haline BURADAN göz atabilirsiniz.

PEKI SIZIN KULLANDIĞINIZ BOOKMARKLETLER VAR MI? SIZIN IÇIN HANGISI EN IYISI?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.