Çevrimiçi Fotoğraf Albümleri – En İyi Resim Depolama Servisleri

fotoğraf albümü-çevrimiçi-photo album

Eskiden(çok ta değil) fotoğraf makinemizle fotoğraflarımızı çeker daha sonra fotoğraf makinesini fotoğrafçıya verir 3-4 gün fotoğrafların hazırlanmasını beklerdik. Çıkan fotoğrafları da alıp fotoğraf albümlerine koyar ve saklardık. Belki hala bu tarz fotoğraf albümleri vardır ama fotoğraf makineleri değişti.

Artık fotoğraf makineleri de fotoğraflar da dijitalleşti. Hatta artık fotoğraf çekmek için fotoğraf makinelerine bile ihtiyacımız yok. Akıllı telefonlarımız var. Fotoğraflarımızı hızlıca çekip düzenleyip paylaşabiliyoruz.

Peki fotoğraflarınızı veya resimlerinizi nasıl depoluyorsunuz? Fotoğraf makinelerinin hafızaları bir yere kadar idare eder. Belki ek hafıza kartları veya harici diskler. Fakat bir de çevrimiçi fotoğraf/resim barındırma hizmetleri var. Bu hizmetler sayesinde GBlarca fotoğrafımızı buralara yükleyerek saklayabilir ve istediğimiz zaman tekrar kullanabiliriz.

Peki en iyi çevrimiçi fotoğraf/resim barındırma hizmetleri hangileri? Buyrun bakalım:

GENİŞ KOLEKSİYONLAR İÇİN: FLICKR

flickr-photo-storage-yahoo-resim barindirma

Yahoo’ nun bir hizmeti olan Flickr uzun zamandır fotoğraf depolama ve paylaşma konusunda popüler bir hizmet. Flickr fotoğrafları tam çözünürlükte barındırıyor ve fotoğraflar üzerinde düzenleme, paylaşma ve yorumlama imkanı sunuyor. Yakın zamanda da Flickr’ ın web ve mobil uygulamaları da yeniden tasarlandı.

FLICKR’ A EN İYİ ALTERNATİF: GOOGLE PHOTOS

google-photos-storage-fotograf-barindirma

Google‘ ın yakın zamanda tanıttığı fotoğraf barındırma hizmeti Google Photos kullanıcılarına sınırsız kapasitede fotoğraf/resim depolama imkanı sunuyor. Ancak yüklediğiniz fotoğraflar 16MP çözünürlükte olmalı aksi halde Google fotoğraflarınızı sıkıştırarak bu çözünürlüğe getiriyor. Standart kullanıcılar için yeterli bir çözünürlük.

Eğer fotoğraflarınızı yüksek çözünürlükte barındırmak istiyorsanız bunu Google Ayarlar’ dan halledebilirsiniz ancak depolamada 15GB’ ı sınırını geçmeniz icab edecek olursa o zaman daha fazla alan satın almanız gerekecek.

FOTOĞRAF ÜRÜNLERİ İÇİN: SHUTTERFLY

shutterfly-photo-storage-depolama-fotograf

Shutterfly çevrimiçi dijital fotoğraf baskısı yapan bir hizmet. Fotoğraflarınızdan oluşturulan ürünlere para ödüyorsunuz. Fotoğraflarınızı depolamak ve paylaşmak ücretsiz. Yükleyeceğiniz fotoğraf sayısı veya boyutuyla ilgili herhangi bir sınırlama yok.

SHUTTERFLY’ A EN İYİ ALTERNATİF: PHOTOBUCKET

photobucket-photo storage-resim-depolama

Photobucket’ te ücretsiz olarak 2 GB lana sahipsiniz fakat mobil uygulamalarından birini kurarsanız limiti 10 GB’ a kadar çıkarabilirsiniz. Eğer alanınızı 20GB’ a çıkarmak isterseniz aylık 2.99 doları gözden çıkarmanız gerekecek.

Photobucket’ te fotoğraf yükleme ve paylaşma basit tutulmuş ayrıca albümlerinize de şifre koruması eklemiş. Eğer standart bir kullanıcı iseniz bu servis size göre fakat profesyonel bir fotoğrafçiysanız başka alternatiflere göz atmalısınız.

SOSYAL PAYLAŞIM İÇİN: INSTAGRAM

instagram-photo-sharing-resim-paylasma

Instagram‘ ın odaklandığı nokta fotoğraf paylaşımı için çok fazla depolamaya ihtiyaç olmadığı yönünde. Bu yüzden bu listeyle en uyumsuz servis. Bu yüzden Instagram’ a yüklediğiniz  fotoğraflarınızı yedeklemeniz iyi bir seçenek.

Instagram fotoğraflarının en çekici yanı köşeli ve polaroid benzeri görüntüsü. Uygulama sahipleri fotoğraflarını çeşitli filtrelerle zenginleştirme olanağına sahipler. Servis kullanıcı profilleri, kullanıcı takibi, hashtagler ve diğer servis entegrasyonları gibi standart sosyal ağ özelliklerine sahip.

INSTAGRAM’ A EN İYİ ALTERNATİF: FACEBOOK

facebook-photo-upload-fotograf-yükleme

Facebook‘ un herhangi bir açıklamaya ihtiyacı yok. Fotoğraflarınızı depolamak ve paylaşmak için sağlam bir servis. Tabi bu Facebook’ a güveneceğimiz anlamına gelmiyor. Özellikle Facebook’ ta fotoğraf paylaşıyorsanız güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı bir kez daha kontrol etmenizde fayda var.

Facebook’ a fotoğraf yükleme, depolama ve paylaşma konusunda herhangi bir sınır yok. Eğer yüksek çözünürlüklü fotoğraflar yüklerseniz Facebook bu fotoğrafları görüntülemek için sıkıştırıyor.

BAHSEDİLMEYE DEĞER:

CAROUSEL

carousel-dropbox-photo-storage-app-uygulama

Bulut depolama servisi Dropbox’ ın iki görevi yerine getiren mobil fotoğraf paylaşma uygulaması Carousel. Birinci görevi fotoğraflarınızı telefonunuzdan Dropbox hesabınıza yüklemek; ikinci görevi ise Dropbox’ ta yüklü fotoğraflarınızı görüntülemek. Kısaca Carousel fotoğraf albümleri oluşturmanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Hepsi bu kadar. Fotoğraf düzenlemek için ayrı uygulamalara ihtiyacınız var. Ancak Carousel bahsedilmesi gereken bir uygulama.

IMGUR

imgur-photo-storage-sharing-depolama-paylasma

Imgur web üzerinde en çok bilinen fotoğraf depolama servislerinden birisi.  Servisi kullanarak fotoğraf kloeksiyonlarınızı organize edebilir ayrıca Youtube videolarından gifler oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf yükleme konusunda herhangi bir limit yok ancak her yüklediğiniz fotoğraf 5MB’ ı geçmemeli.

500PX

photo-storage-500x

500px her türlü forğrafınızı yükleyebileceğiniz ve geri bildirimler alabileceğiniz güzel bir seçenek. Servisi ücretsiz kullanmak isteyenler için haftada 20 fotoğraf yükleme sınırı var. Sınırsız fotoğraf yüklemek için ayda 2.08 dolar ödemeniz gerekiyor.

IMAGESHACK

imageshack-photo-storage

Imageshack‘ te bu listede bahsedilmesi gereken fotoğraf depolama ve paylaşma servislerinden bir tanesi. Göz atmanızda fayda var.

[Yazının özgün haline BURADAN ulaşabilirsiniz.]

Hepsi bu kadar.

PEKİ SİZ HANGİ FOTOĞRAF DEPOLAMA HİZMETİNİ KULLANIYORSUNUZ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s