Opera’ nın Hızlı Erişim Sayfasının Görünümünü Özelleştirme Yolları

Opera Hızlı Erisim-Speed Dial

Hızlı Erişim Opera’ nın olmazsa olmazlarından. Bu özellik bildiğim kadarıyla ilk kez Opera tarafından kullanılmaya başlandı. Hatta şu anda etraftaki neredeyse tüm tarayıcılarda bu özelliği görmeniz mümkün. Neredeyse standart hale geldi.

Hızlı Erişim; favori sitelerinize hızlıca ulaşmanızı sağlayan yeni sekme sayfasıdır. Bu sayfada sitelerinizin küçük ön izleme resimleri bulunur.

Diğer tarayıcılardaki hızlı erişimlerde pek fazla özelleştirme seçeneği bulmanız mümkün değil. Bu işlevi eklentilerle yapabiliyorsunuz. Ancak Opera’ da Hızlı Erişim’ i özelleştirmenin pek çok yolu mevcut. Bu yazımda bunlardan bir kaç tanesini sıralamaya çalışacağım. Buyrun:

ARKAPLAN TEMA DEĞİŞTİRME

Opera Hızlı Erişim sayfasının arkaplan temasını değiştirmeniz mümkün. Bu sayede hızlı erişim sayfasını beğenilerinize göre değiştirebilirsiniz. Bu işlem için iki yol var:

  1. Hızlı Erişim’ de iken Arkaplana sağ tık >> Temayı değiştir yolunu kullanabilirsiniz.

Hızlı Erişim

2. Opera Menü > Temalar yolu üzerinden giderek istediğiniz bir temayı seçebilirsiniz(MAC üzerinde View ve Show Themes ).

Yukarıdaki iki yol da sizi Temalar sayfasına yönlendirecektir. Temalar sayfasına geldiğinizde burada Opera‘ nın size sunduğu varsayılan temaları, kendi temalarınızı oluşturma sayfasını, oluşturduğunuz temaları görebilirsiniz. Ayrıca isterseniz Opera Tema Kataloğuna da göz atabilirsiniz.

Ayrıca web üzerinde gördüğünüz herhangi bir resmi üzerine Sağ tıklayıp >> Resmi tema olarak kullan seçeneği ile hızlıca tema olarak atayabilirsiniz.

FAVORİ SİTELERİNİZİ KLASÖRLER İÇİNDE ORGANİZE EDİN

Opera Hızlı Erişim-Klasör

Hızlı Erişim üzerinde çok fazla site eklediğinizde bu bir karışıklığa neden olabilir. Bu karışıklığa engel olmak için belirlediğiniz siteleri bir araya toplayarak onları daha düzenli tutabilirsiniz. Bu düzeni sağlamak içinse Hızlı Erişim üzerinde klasörler oluşturmanız mümkün. Bu işlemi yapmak çok basittir. Tek yapmanız gereken herhangi bir hızlı erişim penceresini bir diğerinin üzerine sürükleyip bırakmak.  Bu sayede hızlıca bir klasör oluşturmuş olursunuz. Daha sonra isterseniz oluşturduğunuz bu klasöre bir isim de verebilirsiniz(Klasör üzerine sağ tık >> Başlığı düzenle).

Ayrıca eğer isterseniz hızlı erişimdeki pencerelerin veya klasörlerin yerlerini, sürükleyip bırakarak değiştirebilirsiniz.

HIZLI ERİŞİM ÖNİZLEME İKONU SEÇME

Customize the look of Opera’s Speed Dial

Hızlı Erişim’ e bir site eklediğinizde Opera o sitenin bir önizleme görüntüsünü eklediğiniz pencerede gösterir. Bu resim o sitenin ufak bir ekran görüntüsüdür. Eğer isterseniz bu önizleme görüntüsünü değiştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken site üzerindeyken adres çubuğunun en sağındaki ”kalp” ikonuna tıklamak ve açılan menüden ok işaretlerini kullanarak belirlenmiş resimlerden birini seçmek.

Ne yazık ki şimdilik  kendi istediğimiz bir ikonu veya resmi ekleme gibi bir şansımız yok. Umarım ileride bu imkana kavuşuruz.

HIZLI ERIŞIM SÜTUN SAYISI DEĞIŞTIRME

Ayarlar - Opera

Ekranınızın boyutuna bağlı olarak Hızlı Erişim sayfası üzerinde kaç adet sütun gösterileceğini seçebilirsiniz.  Bunun için sırasıyla:

  • Opera Menü üzerinden Ayarlar sayfasına gidin(Alt+P) [Mac üzerinde Opera>Tercihler]
  • Sol taraftaki alanda Tarayıcı sekmesini seçin(muhtemelen ilk görünen kategori bu olacaktır).
  • Sayfayı aşağı kaydırın ve Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğini bulun ve işaretleyin.
  • Daha sonra yine aynı sayfada Başlangıç Sayfası seçeneğinin altında beliren En Çok Sütun Sayısı menüsünden istediğiniz rakamı belirleyin.

HIZLI ERİŞİM EKLENTİLERİ KULLANMA

Hızlı Erişim üzerinden önemli bilgilerinize ulaşmanın bir  yolu da Hızlı Erişim Eklentileri kullanmaktır. Bunun için Opera Eklentileri Sayfasındaki Hızlı Erişim sekmesinde bulunan onlarca eklentiden dilediğinizi kullanarak örneğin; GMail gelen kutunuzu veya hava durumunu görmeniz mümkün.

Kaynak

Hepsi bu kadar.

PEKİ SİZ HIZLI ERİŞİMİ ÖZELLEŞTİRMEK İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s