Betaya Adım Adım – Vivaldi Tarayıcı Teknik Önizleme 4 Yayınlandı

Tarayıcı savaşlarına yeni katılan Vivaldi Tarayıcı ilk çıktığı günden bugüne kadar bünyesine pek çok özellik katarak ve daha kararlı hale gelmeye çalışarak yoluna devam ediyor. En son 2 ay kadar önce Teknik Önizleme 3 sürümünü kullanıcılara sunan tarayıcı aradan geçen zaman zarfında pek çok derlemeyi test edilmesi için kullanıcıların beğenisine sundu. Alınan geri bildirimler sayesinde ise pek çok hata düzeltmesi yapıldı ve kullanıcıların istekleri  doğrultusunda tarayıcıya kimi yeni özellikler eklendi. Tüm bu süreç sonunda ise birkaç gün önce Vivaldi Takımı Vivaldi Tarayıcı’ nın 4. teknik önizleme sürümünü kullanıcılara sundu. Bu sürümle beraber pek çok hata giderildi ve hoşa gidebilecek pek çok yenilik getirildi:

ARAYÜZ ÖZELLEŞTIRMELERI

TP4 sürümüyle tekrar gördük ki Vivaldi şu anda piyasadaki tüm tarayıcılardan daha fazla arayüz özelleştirme seçeneğine sahip. Geliştiricisinin söylediğine göre 155 milyondan fazla kombinasyon var.

  • Öncelikle tarayıcının başlangıç sayfasının rengini değiştirebilir, başlangıç sayfasına istediğiniz bir resmi koyabilir, bu sayfanın arayüz rengini farklı şekillerde değiştirebilirsiniz.

Vivaldi

  • Bunun dışında tarayıcı penceresinin görünümünü ve rengini de değiştirmeniz mümkün. Ayrıca tarayıcıdaki  ”Kullanıcı Arayüz Ölçeği” isimli özellik ile örneğin küçük ekranlı bir dizüstü bilgisayar veya dokunmatik bir cihaz kullandığınızda web sayfa içerikleri aynı kalarak tarayıcı arayüzünü yeniden boyutlandırmanıza izin veriliyor.
  • Diğer yenilikler ise olmazsa olmaz özelliklerden olan hızlı erişim için. Henüz tam kapasiteli bir hızlı erişim olmasa da tüm ihtiyaçları karşılayacak düzeyde özellikler sunuyor. Örneğin; kolayca hızlı erişime yeni bir site ekleyebiliyor, hızlı erişim ön izlemelerine başlık ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu başlıkların fare imleci ile üzerine gelindiğinde otomatik olarak görünmesini/kaybolmasını sağlayabiliyorsunuz.
  • Hızlı Erişimde bulunan sütun sayısını da belirleyebildiğiniz tarayıcıda hemen üstü kısımda bulunan çubuktaki artı işareti ile yeni klasörler / hızlı erişim sekme sayfası(kategoriler) ekleyebiliyorsunuz.

Hızlı Erişim

  • Arayüz özelleştirmeleri bunlarla sınırlı değil. Diğer güzel bir özellik te açık ve koyu tema seçeneği. Bu özellik ile tarayıcının  genel rengini açık veya koyu olarak ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca sekme renklendirme özelliği ile de sekmelerin mevcut sayfa rengini almasını da sağlayabiliyorsunuz. Sizin renk zevkinize kalmış. 🙂
  • Bu sürümle beraber karşımıza bir de Yeni Ayarlar Menüsü çıkıyor. Yeniden tasarlanan ayarlar menüsü ile tarayıcı ayarlarına daha kolay ulaşmanız mümkün hale getirilmiş. Ayar kategorileri sol tarafta sekmeler halinde konumlandırılmış. Tabi yeni tarayıcı ayarları da eklenmiş durumda. Kurcaladıkça görebilirsiniz.

vivaldi ayarlar penceresi

  • Pek çok tarayıcıda olduğu gibi Vivaldi’ de de klavye kısyolları mevcut. Ancak Vivaldi’ de tüm kısayolları kategoriler halinde görmenizi sağlayan bir tablo da mevcut. Bu tabloya Yardım menüsü altından ulaşabilirsiniz.

klavye kısayolları menüsü

  • Vivaldi’ de tarayıcıyı daha hızlı ve verimli kullanmanızı sağlayan fare hareketleri özelliği de var ancak Vivaldi bu özelliği ayrıca klavyeniz ile kullanmanızı da sağlıyor. Bunun için Alt tuşuna basılı tutarak istediğiniz hareketi yapabilirsiniz.
  • Vivaldi’ de sekmeler arasında ctrl+tab kısayoluyla dolaşabileceğiniz gibi aynı zamanda yeni getirilen bir özellik ile fare tekerleğini kullanarak ta sekmeler arasında kolayca dolaşabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için iki yol var : Birincisi; fare imleci sekme çubuğunda iken tekerleği hareket ettirmek ikincisi ise fare imleci sayfanın herhangi bir yerindeyken sağ tıka basılı tutarak tekerleği hareket ettirmek.
  • Bunların dışında hali hazırda sekme gruplandırma, sekme döşeme, not alma; sekme çubuğunu, adres çubuğunu, yerimleri çubuğunu, paneli gizleme – yerini değiştirme gibi özellikleri de vivaldi’ de bulabilirsiniz.

kaynak   Hepsi bu kadar…

VİVALDİ TARAYICIYI DENEDİNİZ Mİ, TARAYICI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ NELER?

VİVALDİ TEKNİK ÖN İZLEME 4 İNDİR

Reklamlar

Betaya Adım Adım – Vivaldi Tarayıcı Teknik Önizleme 4 Yayınlandı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.