Tarayıcılarınızda Flash Player’ ı Pasifleştirin

Adobe-Flash-Player

Flash Player web üzerinde/tarayıcılarda en çok kullanılan yan uygulama ve dolayısıyla hackerların da bir numaralı hedefi konumunda. Bu da yetmezmiş gibi Flash Player da hiç masum değil. Gün geçmiyorki Flash Player’ da bir hata, bir açık ortaya çıkmasın. Bu da kötü niyetlilerin ekmeğine yağ sürüyor. Ancak tüm bunlara rağmen Flash Player bitmek bilmiyor.

Ancak  Flash Player bitmese bile tarayıcılarımızda çalışmasını engelleyebilir, açıklardan doğan güvenlik risklerini bir nebze olsun engelleyebiliriz. Peki tarayıcılarımızda flash player ın çalışmasını nasıl engelleriz? Bu yazıda bu konuya değineceğim. Buyrun:

 

 • İlk önce Firefox menü düğmesine ardından Eklentiler seçeneğine tıklıyoruz.

firefox addons page

 • Eklentiler sayfasının solundaki sekmelerden ” Yan Uygulamalar ” sekmesine tıklıyoruz.
 • Sağ tarafta görünen yan uygulamalardan “Shockwave Flash” seçneğinin yanındaki açılır pencereden ”Asla Etkinleştirme” seçeneğini seçiyoruz ve tarayıcımızı baştan başlatıyoruz.

firefox flash disable

 

 

Chrome kendi flash uygulaması ile beraber sunulan bir tarayıcı. Yeni sürümlerinde Flash varsayılan olarak pasif durumda. Eğer isterseniz aktifleştirmeniz mümkün ancak yine de Chrome’ un inisiyatifine kalmadan  tamamen pasifleştirmeyi isterseniz kolay bir yöntemle tamamen pasifleştirmeniz mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

 

 • Chrome adres satırına chrome://plugins yazarak enter’ a basın.

chrome plugins page _ eklentiler sayfasi

 • Eklentiler sayfasına geldiğinizde  ” Adobe Flash Player ” ı bulun ve hemen altındaki ” Devredışı bırak ” seçeneğine tıklayın ve tarayıcınızı baştan başlatın.

chrome flash player disable

 

 

 • Opera’ da flash player’ ı pasifleştirmek için önce sol üstteki Opera Menü Butonuna ardında da Ayarlar seçeneğine tıklıyoruz(Alt+P kısayolunu da kullanabilirsiniz).

opera menü butonu - ayarlar

 

 • Ayarlar sayfasına geldiğinizde sol taraftan Web Siteleri seçeneğine tıklayın ve sağ tarafta Yan Uygulamalar seçeneğini bulun. Bu seçeneğin altındaki Yan Uygulamaları Yönetin bağlantısına tıklayarak yan uygulamalar sayfasına gidin.

opera yan uygulamalar

 

 • Geldiğiniz sayfada Adobe Flash Player‘ ı bulun ve altındaki Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın.

opera_plugins_yan uygulamalar_flash player

 

 

 • Sağ üst köşedeki Ayarlar(Settings) düğmesine ardından da Tercihler(Preferences) seçeneğine tıklayın.

disable-flash-safari-preferances-pasiflestirme-flash player

 

 • Tercihler sayfasında Güvenlik(Security) sekmesine geçin. Bu sekmede Yan Uygulamaları Etkinleştir(Enable Plug-ins) seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın.

safari browser-disable-flash-safari-disable-plugins

 • NOT: Safari’de bu işlemi yaptığınızda tüm uygulamaları pasifleştirmiş olursunuz dolayısıyla flash player da pasifleşir.

 

 

 • Internet Explorer‘ da Flash Player’ ı pasiflestirmek için öncelikle sağ üst köşedeki çark simgesine tıklayın ardından da Yan uygulamaları/Eklentileri Yönet(Manage Add-ons) seçeneğine tıklayın.

internet explorer-disable-flash-ie-manage-addons

 

 • Geldiğiniz sayfada sağ taraftan Araç Çubukları ve Eklentiler sekmesine tıklayın ve sağ tarafta “Shockwave Flash Object” seçeneğini bulup üzerine sağ tıklayarak Pasifleştir’ i tıklayın.

internet explorer-disable-flash-ie-disable-plugin

NOT: Eğer tarayıcılarınızda Flash Player’ ı tamamen kapatmak istemezseniz o zaman ” Tarayıcılarda Oynatmak İçin Tıkla Özelliğini Aktif Etme ” başlıklı yazıma da göz atmak isteyebilirsiniz.

kaynak

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s