En İyi 10 Ücretsiz WinZip ve WinRar Alternatifi

WinZip

Sıkıştırma veya arşivleme bilgisayarlar üzerinde işe yarayan ve kullanılan özelliklerden bir tanesi. Sıkıştırma işlevi sayesinde GBlarca verinin boyutunu küçülterek saklayabiliyoruz veya gönderebiliyoruz.

Tabi bu sıkıştırma veya arşivleme işlemlerini yapabilmek için de programlara ihtiyacımız var. Sıkıştırma ve arşivleme programı denilince akla gelen iki isim var: WinZip ve WinRar. Bu alanda en iyi oldukları kabul edilen ve en çok kullanılan programlar bunlar. Bu programların özelliklerine ve yeteneklerine diyecek lafımız yok ancak bir eksiklikleri var: Ücretli oluşları.

Peki bu programlara ücret ödemek istemiyorsak ne yapacağız? Tabiki ücretsiz alternatiflerine bakacağız. İnternette her şeyin bir alternatifi var. Öyleyse buyrun: En iyi 10 ücretsiz WinRAR ve WinZip alternatifi:

1. 7-ZIP

Winrar-alternatives-7zip4

 

İlk sırada 7Zip var. Açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz. En popüler ve en çok sevilen ücretsiz sıkıştırma ve arşivleme programlarının başında geliyor. Sevilmesini sağlayan en önemli özelliği WinZip ve WinRAR da dahil tüm diğer programlardan %10 daha fazla sıkıştırma yapabiliyor olması. Windows 10, 8.1, 8 ve 7 üzerinde kullanabilirsiniz.

 

2.PEAZIP

Winrar-alternatives-7-peazip

 

Bir diğer güçlü özelliklere sahip, açık kaynak kodlu ve ücretsiz sıkıştırma ve arşivleme programı da PeaZip. Kullanıcılarına dosyalarını korumaları için güçlü bir şifreleme özelliği sunuyor. Bunun dışında birden fazla dosya ile aynı anda çalışabilme imkanı veriyor. Tüm popüler fomatları destekliyor ve Windows 10, 8.1, 8, 7, XP üzerinde çalışabiliyor.

 

3.B1 FREE ARCHIVER

Winrar-alternatives-3-b1 free archiver

 

7z, b1, zip, rar, arj, xpi, jar, txz dahil tüm popüler arşiv formatlarını destekliyor. En güzel yanı hem masaüstü hem de çevrimiçi araçlarına sahip olması yani ister programı bilgisayarınıza indirip kurabilir ve kullanabilirsiniz ya da programı kurmayıp çevrimiçi ortamda kullanabilirsiniz. Program ücretsiz ancak kurulum sırasında reklam yazılımlarına dikkat edin. Programın Windows, Mac, Linux ve Android sürümleri bulunmakta.

4.EXTRACTNOW

Winrar-alternatives-5-extract now

 

ExtractNow programı da tamamen ücretsiz ve sade bir arayüze sahip. Programın eksik olan yanı arşiv dosyalarını sadece açabiliyor olması. Maalesef programı kullanarak dosyaları sıkıştıramıyorsunuz. Ancak birden fazla arşiv dosyasını tek seferde açmanız mümkün. Yine bu program da tüm popüler arşiv dosyası formatlarını destekliyor ve Windows 10, 8.1, 8, 7 ve XPüzerinde çalışabiliyor.

 

5.JZIP

Winrar-alternatives-6-jzip

 

JZip, 7Zip gibi yüksek derecede sıkıştırma oranı sunan kullanışlı  bir program. Ancak 7Zip’ in aksine ilk kez kullananlar için daha basit ve kullanışlı bir arayüz sunuyor.  Çok fazla özelleştirme seçeneği yok sadece dosyaları arşivleme ve arşivden çıkarma işlemlerini yapabiliyorsunuz. Tabiki bu program da ücretsiz fakat kurulum esnasında size reklam yazılımları öneriyor. Kurulumu yaparken bu reklam yazılımlarının işaretli olmadığına dikkat edin. Sadece Windows üzerinde çalışıyor.

 

6.HAMSTER FREE ZIP ARCHIVER

Winrar-alternatives-8-hamster-free-zip-archiver

 

Hamster Free Zip Archiver programı ücretsiz ve yeterince güçlü bir program. Kendine has bir sıkıştırma metodu kullanan yazılım kullanıcılara daha iyi bir oranda ve 2 kat daha hızlı sıkıştırma sunuyor. Sıkıştırma yaparken sıkıştırma seviyesini belirleyebiliyor ve dosyalarınıza şifre koyabiliyorsunuz.  Bu program da popüler dosya biçimlerini destekliyor. Ayrıca program bulut servislerle entegre olabiliyor ve bu sayede dosyalarınızı buluta kaydedip paylaşabiliyorsunuz. Program kurulum esnasında reklam yazılımı öneriyor. İşaretleri kaldırmayı unutmayın.

 

7.BANDIZIP

Winrar-alternatives-9-bandizip

 

Bandizip beraberinde reklam yazılımı veya herhangi bir zararlı yazılım olmadan kurabileceğiniz, ücretsiz bir program. Program size bir arşiv dosyasını açmadan önce virüslere karşı tarama imkanı ve çoklu çekirdek sıkıştırma özellikleri sunuyor. Ayrıca dosyalarınız için AES 256 ve ZipCrypto şifreleme olanağı sunuyor.

 

8.ZIP EXTRACTOR (CHROME EXTENSION)

Winrar-alternatives-10-zip extracktor

 

Zip Extracktor bilgisayarınızdaki ve Google Drive’ daki arşiv dosyalarınızı açmanızı sağlayan kullanışlı bir Chrome eklentisi. Arşivleme ve sıkıştırma işlemleri için program kurmak istemeyenler için tercih edilebilir.

 

ANDROİD İÇİN WİNZİP VE WİNRAR ALTERNATİFLERİ

 

9.RAR

Winrar-alternatives-2-android-app-rar

 

RAR; Zip, RAR, TAR, BZ2, GZ ve ARJ gibi pek çok dosya formatını destekleyen pek çok özelliğe sahip bir android uygulaması. İçerisinde dosyaların içine bakmanızı sağlayan temel bir dosya yöneticisi mevcut. Birden fazla dosya ekleyebiliyor ve şifreleyip koruma altına alabiliyorsunuz. Ayrıca zarar görmüş dosyaları da onarabileceğiniz uygulama reklam destekli olarak geliyor.

 

10.SIMPLE UNRAR

Winrar-alternatives-1-simple unrar-android

 

Simple Unrar  .rar dosyaları oluşturup, oluşturulmuş arşiv dosyalarını açabileceğiniz  basit bir uygulama. Sade bir arayüze sahip uygulamayla 2GB’ a kadar olan dosyaları tarayıp açabilirsiniz.

Kaynak

 

 

 

 

PEKİ SİZ HANGİ SIKIŞTIRMA VE ARŞİVLEME PROGRAMLARINI KULLANIYORSUNUZ? HANGİLERİNİ ÖNERİRSİNİZ?

En İyi 10 Ücretsiz WinZip ve WinRar Alternatifi” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.