Güvenli E-Posta Servisi İsteyenlere 5 Öneri

eposta-güvenlik-gizlilik-email-secure

Mutlaka bir e-posta hesabınız vardır. G-Mail, Outlook, Yahoo Mail vb. popüler olanlar. Olabildiğince güvenli olduklarını iddia ediyorlar ve üyelerine pek çok güvenlik ve gizlilik özelliği sunuyorlar. Ne kadar güvenli oldukları, üyelerinin gizliliklerine ne kadar saygılı oldukları tartışılır.

Popüler servisler ne kadar piyasayı ele geçirmiş olsalar da bunların dışında size güvenli e-posta deneyimi sunan, sunduğunu iddia eden servisler de var. İşte size 5 adet güvenli e-posta servisi. Kullanıp kullanmamak, güvenip güvenmemek tercihinize kalmış:

proton mail-güvenli eposta

Listedeki en güvenli e-posta servisi. Forbes Dergisi’ nin Protonmail hakkında ” NSA’ nın gözetleyemediği tek servis ” şeklinde bir haberi de var. Protonmail servisinin sunucuları İsviçre üzerinde barındırılıyor. Bu sebeple Amerika’ nın ve dolayısıyla NSA’ nın postalarınıza erişimi söz konusu değil.  Bunun dışında Protonmail’ de e-postalarınız uçtan uca şifreleniyor ve  IP adresleriniz listelenmiyor. Bu sayede ise servisi tamamen anonim olarak kullanabiliyorsunuz.

Servisin üye sınırı olduğu için servisten davetiye talep etmeniz gerekiyor.

tutanota mail

Tutanota Mail açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir servis. E-postalarınızı için uçtan uca şifreleme özelliği sunuyor. Servisin ücretli seçeneği de var. Ücretsiz seçenekte 1 GB alana sahip oluyorsunuz.

email green posteo

Postedeo, Berlin merkezli bir servis. Hesabınız için iki aşamalı kimlik doğrulama özelliği sunan servisin kötü tarafı ücretsiz olmaması. İlginizi çekerse…

kolabmail

Bu servisin de sunucuları Proton Mail gibi İsviçre’ de. Dolayısıyla e-postalarınız gözetlenemiyor. Açık kaynak kodlu. Kullanıcılarına e-posta hizmeti dışında servise dahil not alma uygulaması, e-posta etiketleme desteği, bağlantılar, takvim, paylaşılan dosyalar gibi özellikler de sunuyor. Ancak bu servis te Posteo gibi ücretli. Ücretsiz sürümü yok. İlginizi çekerse.

countermail-secure

Güzel özellikleri olan bir diğer servis te CounterMail. Servis OpenPGP şifreleme protokolü ile uçtan uca şifreleme kullanıyor. Ayrıca kullanıcılarına USB anahtar özelliği de sunuyor. Bu sayede USB cihazınız USB portuna takılmadan hesabınıza erişilemiyor.

Hepsi bu kadar fakat e-posta konusunda daha pratik bir şeyler arıyorsanız ”Tek Kullanımlık E-Posta Adresi İster misiniz?” başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Peki siz hangi e-posta servisini kullanıyorsunuz? Güvenli e-posta servislerii kullanmayı düşünüyor musunuz?

Kaynak

Reklamlar

Güvenli E-Posta Servisi İsteyenlere 5 Öneri” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.