LastPass Alternatifi 5 Şifre Yöneticisi

lastpass-alternatives

Büyük ihtimalle pek çok siteye üyeliğiniz vardır. Her üyelik için bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor. Üye olduğunuz site sayısı arttıkça hangi sitede hangi şifreyi ve kullanıcı adını kullandığınızı unutmanız mümkün. Sonuçta her site için farklı şifre ve kullanıcı adı belirlemek güvenliğiniz ve gizliliğiniz açısından çok önemli. Ayrıca belirleyeceğiniz şifrelerin uzun ve karmaşık olması da gerekiyor. Durum böyle olunca bırakın onlarca farklı şifre ve kullanıcı adını bir iki tanesini bile akılda tutmak mümkün değil.

İşte böyle durumlarda imdadımıza şifre yönetici programlar yetişmektedir. Bu programlara sahip olduğunuz şifre, kullanıcı adı veya form bilgilerini kaydedebilir, şifreleyerek saklayabilir veya bu programların sizin için güvenli şifreler oluşturmalarını sağlayabilirsiniz.

Şifre yönetici programlar söz konusu olduğunda akla ilk gelen program LastPass oluyor. LastPass şifrelerinizi saklamanız ve her yerden ulaşmanız için kullanışlı bir platform(du). Ancak yakın zamanlarda başına gelen hacklenme olayı ve LogMeIn tarafından satın alınması gibi sebepler sizi soğutmuş olabilir ve alternatiflere yönelmek isteyebilirsiniz. Öyleyse buyrun LastPass Alternatifi Şifre Yöneticileri:

opera-esitleme-sync

Şimdilerde tüm modern tarayıcıların dahili bir şifre yöneticisi mevcut. Bu sayede kullanıcı adı ve şifrelerinizi tarayıcınızın kaydetmesini sağlayabiliyorsunuz. Kimi tarayıcılarda da ana parola özelliği ile mevcut şifrelerinizi şifre ile güvence altına alabiliyorsunuz. Ayrıca pek çok tarayıcı da kullanıcılarına şifre eşitleme imkanı sunuyor. Bazı tarayıcılarda ise eklentiler ve bazı araçlar yardımıyla bu işlemleri yapabiliyorsunuz.

KEEPASS

keepass-password-manager-sifre-yöneticisi

Kendisi açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir şifre yöneticisi. Tüm girdiğiniz şifrelerinizi lokal olarak depoluyor ve hiçbir bulut ortamına eşitlemiyor(dropbox eklentisini kullanırsanız başka). Windows, Mac ve Linux üzerinde kullanabileceğiniz programın resmi olarak herhangi bir mobil uygulaması olmasa da BURADAN yani yine resmi KeePass sayfasından resmi olmayan üçüncü kişilerin geliştirdiği uygulamaları indirebilirsiniz. Unutmadan şifrelerinizi mobil cihazlarınızla manuel olarak eşitlemelisiniz. KeePass bu işi henüz yapmıyor.

Bunların dışında KeePass kurulum gerektirmeyen bir yapıya da sahip yani isterseniz portable olarak ta kullanabilirsiniz ayrıca pek çok eklenti yardımıyla programın yeteneklerini geliştirebilirsiniz.

DASHLANE

dashlane-password-manager-sifre-yöneticisi

Onlarca farklı ve kullanışlı özelliği bünyesinde barındıran programın en güzel tarafı çok kolay bir kullanıma sahip olması. Program öncelikli olarak masaüstü uygulaması üzerinde çalışıyor fakattarayıcı eklentileri yardımıyla tarayıcınıza entegre olabiliyor ancak eklentileri kullanabilmek için Windows veya MAC uygulamalarını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.  Dashlane isterseniz verilerinizi lokal olarak bilgisayarınızda ya da çevrimiçi ortamda saklayabiliyor.

Dashlane‘ in en can alıcı özelliği ise otomatik şifre değiştirme özelliği. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken Dashlane hesabınıza girmek, değiştirilmesini istediğiniz hesaplarınızı işaretlemek. Dashlane sizin için işaretlediğiniz tüm şifrelerinizi tek seferde değiştiriyor.

İki aşamalı koruma özelliği de sunan programın ücretli sürümünü kullanmak isterseniz bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekecek.

1PASSWORD

1password-manager-sifre-yöneticisi

Tarayıcı eklentilerine entegre olan Windows ve MAC uygulamaları, akıllı telefonlarınızda kullanabilmeniz için  Android ve iOS uygulamaları, şifre denetimi, iki aşamalı koruma, dijital cüzdan, şifre oluşturma programın özellikleri arasında.

ROBOFORM

roboform-password-manager-sifre-yöneticisi

Uzun zamandır bu işlerin içinde olan bir program kendisi. İşinde uzman sayılabilecek seviyede.Tüm ana platformlar ve tarayıcılar üzerinde kullanılabiliyor. Şifrelerinizi veya form bilgilerinizi ister lokal olarak bilgisayarınızda saklayabiliyor isterseniz de çevrimiçi ortamda eşitleyebiliyorsunuz. Ücretsiz sürümü olsa da ücret ödeyerek daha fazla özelliğe kavuşabilirsiniz.

Üsttekiler en çok bilinen veya kullanılanlardı. Tabi ki alternatifsiz değiller. Üsttekiler belki ilginizi çekmemiştir diye aşağıya da alternatiflerini sıralıyorum. Buyrun:

PASSWORD SAFE 

PASSWORDBOX

LOCKCRYPT

STICKYPASSWORD

NORTON IDENTITY SAFE

KEEPER PASSWORD MANAGER

Sıra sizde: Siz hangi şifre yöneticisini kullanıyorsunuz?

Reklamlar

LastPass Alternatifi 5 Şifre Yöneticisi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.