Kullanışlı, Özelleştirilebilir ve Hızlı – Vivaldi Tarayıcı Beta Çıktı

vivaldi_browser-beta

Ortalama 1 sene önce ortaya çıkan ve eski Opera’ yı özleyenler için ilaç gibi gelen Vivaldi Tarayıcı 50 derleme ve 4 teknik önizleme sürecinin ardından nihayet BETA aşamasına geldi. Bu süreç içerisinde kullanıcıların istediği pek çok özellik tarayıcıya entegre edildi; alınan geri bildirimler sonucunda ise hatalar düzeltildi ve tarayıcı daha kararlı bir hale getirildi.

Kendi adıma eski Opera için kullandığım tanımı Vivaldi için de kullanmakta bir sakınca görmüyorum: Hepsi bir arada tarayıcı.

Vivaldi, internet üzerinde gezinirken veya tarayıcıyı isteğinize uygun hale getirmek için pek çok özelliği size sunuyor. Bu sayede daha verimli bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Tabiki henüz beta aşamasında. Pek çok sorundan arındırılmış olsa da hala hataları olabilir ve ayrıca ilerleyen zamanlarda daha pek çok yeni özellikle de karşılaşabiliriz. Test edin, eleştirin veya özellik önerin.

Şimdi gelelim Vivaldi’ nin özelliklerine. İlk teknik önizleme sürümünden bu yana getirilen  önemli yenilikler ve eklenen özellikleri şu şekilde sıralayabilirim:

ÖZELLEŞTİRMELER

vivaldi-beta-customization-colorful-tabs

Vivaldi çok fazla özelleştirme seçeneğine sahip bir tarayıcı. Hatta piyasadaki tüm tarayıcılardan daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip. Tarayıcıyı göz zevkinize uygun olarak şekilden şekile sokabilirsiniz. Öncelikle tarayıcı varsayılan olarak açık ve koyu tema seçeneklerini barındırıyor. Bunun dışında Renkli Sekmeler sayesinde sekmeler içinde bulunduğunuz sitenin genel rengine göre renkleniyor.

Ayrıca tarayıcı üzerinde gördüğünüz sekme çubuğu, adres çubuğu, panel elemanlarını tarayıcı üzerinde istediğiniz bir konuma yerleştirebiliyorsunuz. Örneğin sekmeleri alta, sağa veya sola atabiliyorsunuz veya adres çubuğunu tarayıcının altına konumlandırabiliyorsunuz. Zevkinize kalmış.

HIZLI KOMUTLAR

vivaldi-beta-commands

Hızlı Komutlar, tek bir klavye kısayolu ile (F2) size açık sekmeler, yer imleri, geçmiş, ayarlar ve çok daha fazla şey arasında arama yapmanıza olanak sağlar. Hızlı Komutlar menüsü kendi komutlarınızı oluşturmak ve hızlıca çalıştırmanızı sağlayacak şekilde özelleştirilebilir. Fare yerine klavye ile hızlıca gezinenler için ideal.

SEKME GRUPLAMA VE SEKME DÖŞEME

sekme-gruplama-döseme-tab-tiling-group

Sekme Gruplama ile dağınık halde duran veya bir arada tutmak istediğiniz sekmeleri gruplandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz sekmeleri bir diğerinin üzerine sürükleyip bırakmak.

Sekme Döşeme ile de sekmeleri tek sekme içerisinde bölünmüş halde görürsünüz. Sekmeden sekmeye geçmektense iki veya daha fazla sekmeyi tek sekme içinde görürsünüz.

NOTLAR

vivaldi-notlar-notes

Notlar özelliği ile internette gezinirken notlar alın ve ekran görüntüleri ile beraber kaydedin. Ekleri depolayın ve notlarınınızı düzenlemeniz ve sonradan kolayca ulaşabilmeniz için etiketleyin.

PANELLER & WEB PANELLERİ

Paneller ve Web Panelleri, eski Opera kullanıcılarının da hatırlayacağı kullanışlı bir özellik. Paneller tarayıcının sol tarafında görünen çubuğa verilen isim. Bu çubuk üzerinde sırasıyla; yerimleri, posta(ilerde aktif olacak), indirme yöneticisi ve notlar panellerini görüyoruz. Buradaki simgelere tıklayarak ilgili paneli açabiliyoruz.

Bunlara ek olarak bu simgelerin hemen altında da bir artı simgesi görüyoruz. Bu simge de bu çubuğa web panelleri eklememizi sağlıyor. Örneğin Twitter’ ı web paneli olarak eklediğinizde sadece buradaki panel ikonuna tıklayarak Twitter’ ın solda bir panel olarak açılmasını sağlıyorsunuz. Sürekli gözünüzün önünde.

Ayrıca bu panel çubuğunu çubuğun en altındaki simgeye tıklayarak gizleyebilirsiniz.

SAYFA EYLEMLERİ

Sayfa Eylemleri kısaca aktif sekme içerisindeki sitenin görünüm ve içerik özelleştirmelerini, sekme döşeme ve sayfa yakınlaştırma eylemlerini yapmanızı sağlıyor. (Konuyla ilgili olarak ”Chrome’ un Desteklemediği Fakat Vivaldi’ de Olan 5 Özellikbaşlıklı yazımda detaylı bilgi alabilirsiniz)

HIZLI ERİŞİM

Vivaldi’ de de diğer tarayıcılarda olduğu gibi Hızlı Erişim sayfası var. Bu sayfaya favori sitelerinizi ekleyerek onlara kolayca ulaşabiliyorsunuz. Çeşitli özelleştirme seçeneklerine de sahip. Hızlı Erişim içerisinde sekmeler oluşturarak favori sitelerinizi gruplandırabiliyorsunuz.

EKLENTİLER

Vivaldi de Chrome gibi Chromium alt yapısını kullandığı için Vivaldi’ ye Chrome Eklentilerini ekleyerek kullanabiliyorsunuz. Bunun için Chrome Web Mağazası‘ na gidin ve eklentileri indirin.

Evet tüm bu yukarıdaki özellikler ilk başta göze çarpan özellikler. Bunların dışındaki özellikleri de uzun uzun anlatmaktansa sıralayalım. Deneyip test etmek size kalmış:

 • İndirme yöneticisi
 • Yerimleri yöneticisi
 • Fare hareketleri
 • Görsel sekmeler
 • Kısayollar
 • Arkaplanda yüklenen sekmeler için yükleme göstergesi
 • Veri içe aktarma
 • HiDPI desteği
 • Sekme sabitleme
 • Görev yöneticisi
 • Gizli pencere
 • HTML5 h.264 desteği
 • Konum belirleme desteği
 • Geliştirici araçları

Vivaldi Team  / Vivaldi Türkiye 

İşte böyle. Benim anlatacaklarım bu kadar. Vivaldi yeni ve henüz kararlı sürümü çıkmamış olsa da içerdiği onlarca kullanışlı özellik sayesinde mutlaka denenmesi gereken bir tarayıcı. Test edin! 

VİVALDİ TARAYICI İNDİR

Reklamlar

Kullanışlı, Özelleştirilebilir ve Hızlı – Vivaldi Tarayıcı Beta Çıktı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.