Tarayıcılarınızda Kullanabileceğiniz 3 Yararlı Sürükle-Bırak İpucu

drag-drop-sürükle-birak

Sürükle-Bırak yöntemini muhtemelen biliyorsunuzdur. Sürükle-bırak bilgisayarınız üzerinde tıklayıp parmağınızı kaldırmadan nesneyi başka bir alana veya nesne üzerine sürükleme işlemidir. Bu işlem bazı işlerinizi daha hızlı yapmanızı sağlar. Örneğin bir dosyayı bir klasör içine kopyalamanız gerektiğinde; dosyaya sağ tıkla, kopyala; klasörü aç, sağ tıkla, yapıştır gibi işlemleri sadece tek tıkla halletmenizi sağlar.

Peki bu sürükle-bırak eylemini tarayıcılarda hangi işlerde kullanabiliriz? İşte size 3 adet sürükle-bırak ipucu:

SEÇİLİ METİNLE WEB ARAMASI YAPMAK

Çoğu tarayıcıda adres çubuğu üzerinden arama yapma özelliği mevcut. Bu özellik sayesinde herhangi metni adres çubuğuna yazıp enter’ ı tuşladığınızda varsayılan arama motorunuzda arama yapabilirsiniz. Aynı işlemi sürükle-bırak yöntemiyle de yapabilirsiniz. Bunun için metni seçili hale getirin, seçili metni tutun, sürükleyin ve adres çubuğuna bırakın.

Opera: Opera sürükle bırak yöntemini desteklese de işlemi yaptığınızda otomatik olarak arama yapmıyor. Sadece seçili metni adres çubuğunda bıraktığınız yere yapıştırıyor. Bu yöntemle arama yapmak için adres satırının boş olması, sürükleyip bıraktıktan sonra enter’ ı tuşlamanız gerekiyor. Uzun iş.

Firefox: Firefox’ ta seçili metni sürükleyip bıraktığınızda Opera’ daki gibi bir durum söz konusu değil. Doğrudan seçili metin yapıştırılıyor. Ancak arama yapmak için enter’ ı tuşlamanız gerekiyor. Opera’ dan daha az zahmetli.

Chrome Canary: Bilgisayarımda kararlı sürüm yerine Chrome Canary olduğu için Canary üzerinde denedim. Ve tam da başta anlattığım gibi seçili metni sürükleyip adres çubuğuna bıraktığınızda otomatik olarak varsayılan arama motorunda arama yaptı. Muhtemelen kararlı sürüm chrome’ da da çalışacaktır.

Maxthon: Bu eylem Maxthon’ da da gerektiği gibi çalışıyor. Chrome’ dan farkı aramayı yeni sekme açarak yapması. Bu daha güzel.

Vivaldi Beta: Vivaldi tarayıcıda da Chrome ve Maxthon’ da olduğu doğrudan arama yapılabiliyor.

BAĞLANTILARI AYRI SEKMELERDE AÇMAK

Pek çok kullanıcı(ben de dahil) bir sayfa içindeki herhangi bir bağlantıyı yeni sekmede açmak için bağlantı üzerine sağ tıklama ve ardından yeni sekmede aç seçeneğini kullanır. Bu uzun yöntemin dışında  bağlantıya fare tekerleği ile  tıklayabilir, Ctrl tuşuna basılı tutarak bağlantıya tıklayabilir ya da bağlantıyı sürükleyip sekme çubuğuna bırakabilirsiniz. Dört farklı yöntem. Mevcut tarayıcılarınızda hangi yöntem çalışıyorsa onu kullanabilirsiniz.

– Vivaldi tarayıcıda sadece Sürükle-Bırak yöntemi çalışmıyor(Bu sanırım bir hata ile ilgili).

BAĞLANTILARI HIZLICA YERİMLERİNE KAYDETMEK

Bir bağlantıyı hızlıca yerimlerinize kaydetmek istediğinizde bağlantıyı sürükleyip yerimleri çubuğuna bırakmanız yeterli.

Kaynak

SİZİN BİLDİĞİNİZ VE KULLANDIĞINIZ İPUÇLARI HANGİLERİ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.