Tıklamadan Önce Linkleri Kontrol Edin – Tarayıcılar İçin 7 Adet Anti-Virüs Aracı

browser_antivirüs_tools_security_güvenlik_tarama_websites

Gün içinde internette, tarayıcımızda yüzlerce bağlantıya tıklıyoruz. Bu bağlantılar kimi zaman sosyal medyada paylaşılan bir bağlantı, kimi zaman takip ettiklerimizin paylaştığı bir bağlantı, kimi zaman kısaltılmış bir bağlantı veya kimi zaman da denk gelen bir bağlantı oluyor.

Peki ya tıkladığımız bağlantıların içeriği zararlıysa! Tıkladığımız bağlantının bizi götürdüğü yerde bilgisayarımıza bulaşabilecek kötücül bir yazılım varsa!

”Bazı kötücül yazılımların bulaşması için indirip çalıştırmanız gerekirken bazı yazılımların ise bulaşması için o sayfaya girmeniz yeterli olabiliyor.”

Peki bu durumlardan nasıl kurtulabiliriz? Bu zararlı sitelerden nasıl korunabiliriz?

Güncel bir tarayıcı genel manada işinize yarayacaktır. Tarayıcıların çoğu sizi zararlı bir site için uyaracaktır. Tarayıcıların bunlarla ilgili veri tabanları mevcut. Peki ya gözden kaçanlar?

İşte böyle durumlarda tarayıcınıza ekleyebileceğiniz  sizi zararlı sitelerden,  zararlı sitelere yönlendirebilecek zararlı bağlantılardan koruyabilecek eklentilerden yardım alabilirsiniz.

Bu yazıda size tarayıcınıza kurup bağlantıları tarayarak, bu bağlantıların güvenirliğini görebileceğiniz kullanışlı anti-virüs araçları, bağlantı tarama eklentilerini  sıralamaya çalışacağım. Buyrun:

 

DR.WEB (CHROME – FİREFOX – SAFARİ)

drweb_link_scanner_baglanti_tarayici_güvenlik_tarayıcı

Chrome, Firefox ve Safari için mevcut bir eklenti. Kurulumu yaptıktan sonra eklenti sağ tık menünüze yerleşiyor. Bir bağlantıyı kontrol etmek için bağlantıya sağ tıklayıp ”Check With Dr Web” seçeneğine tıklamanız yeterli. Sonuçlar küçük bir pencerede karşınıza çıkıyor.  Ayrıca eklenti butonuna tıkladığınızda göreceksiniz ki eklenti link tarama işlevine ek olarak web analizcilerini, sosyal ağ yan uygulamalarını; flash yan uygulamaları ve reklamlar gibi web içeriklerini de engelliyor.

İPTY.DE/AV (CHROME)

ipty1_chrome_extension_link_scanner_eklenti_baglanti_tarama

Bir Chrome eklentisi. Kurulduktan sonra tarayıcıya eklenen ikon üzerinden URL’ leri ve dosyaları 165 farklı kaynak üzerinden tarayarak size bilgi veriyor.

SECURE BROWSİNG (CHROME)

securebrowsing_chrome_extension_link_scanner_bağlanti_tarama

Yine bir Chrome eklentisi. Bu da kurulduktan sonra sağ tık menüsüne yerleşiyor. Taratmak istediğiniz bağlantıya veya dosyaya  tıklayıp ” check link ” seçeneğine tıklıyorsunuz. Eklenti online olarak VirusTotal, Avira, BitDefender, Comodo Site Inspector ve daha pek çok servis üzerinden tarama yapıyor.

SAFE PREVİEW (CHROME – FİREFOX)

safepreview_chrome_firefox_extension_addon_link_scanner_antivirüs_eklenti

Chrome ve Firefox için kullanabileceğiniz bu eklenti de diğerleri gibi sağ tık menüsüne eklemleniyor. Bu eklentinin farkı ise üç seçeneği olan bir alt menüye sahip olması.

Is it safe?” seçeneği bağlantıları 7 farklı anti virüs motoru üzerinden tarıyor. Diğer iki seçenekte ise bağlantıyı normal bir şekilde görüntüleme ve gizli mod şeklinde görüntüleme seçenekleri var.

VİRUS TOTAL (CHROME – FİREFOX – INTERNET EXPLORER)

virustotal_chrome_firefox_internet explorer_extension_addon_link_scanner_baglanti_tarama

Chrome, Firefox ve Internet Explorer için eklentileri var. Bu da sağ tık menüsüne yerleşiyor. Bağlantıları, dosyaları, IP adreslerini 66 farklı servis üzerinden kontrol ediyor. Firefox‘ ta bir araç çubuğuyla beraber gelmesi pek hoş değil(artık araç çubuğu mu kaldı?) 🙂

SCAN URL WİTH (FİREFOX)

scanurlwith_firefox_addon_link_scanner_baglanti_tarama

Scan URL With, bir Firefox eklentisi. Kurduğunuzda sağ tık menüsüne yerleşiyor. Bu seçenek üzerinden bağlantıları 5 farklı servis ile tarayabiliyorsunuz.

SECURİTY PLUS (SAFARİ)

securityplus_apple_safari_extension_link_scan_baglanti_tarama

Bu eklenti Safari tarayıcı için. Virüs Total tabanlı. Bu da sağ tık menüsüne yerleşiyor ve şüpheli bağlantılara sağ tıklayarak bağlantıları virüslere ve her çeşit kötücül yazılımlara karşı tarayabiliyorsunuz.

NOT: Chrome eklentileri Opera üzerinde de kullanılabiliyor. Chrome eklentilerini Opera’ ya nasıl kuracağınızı öğrenmek için BURAYA göz atabilirsiniz.

 

Kaynak(Thanks MakeUseOf)

PEKİ SİZ GÜVENLİĞİNİZ İÇİN HANGİ ÖNLEMLERİ ALIYORSUNUZ?

Reklamlar

Tıklamadan Önce Linkleri Kontrol Edin – Tarayıcılar İçin 7 Adet Anti-Virüs Aracı” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.