Veriden Tasarruf Ettiren Kota Dostu En İyi 8 Android Tarayıcı

internet_speed_data_saving

Diyelim ki kotalı  veya düşük hıza sahip bir internet bağlantınız var. Ancak buna karşılık internette ise izlenecek, dinlenecek veya görülecek milyonlarca içerik var. Ve her içeriğin ise bir boyutu var. Bir internet sitesine girdiğinizde sayfa açılırken onlarca farklı içerik yüklenmeye başlar. Her yüklenen içerik ise kotanızdan düşer. Ve eğer büyük boyutlu bir içerik ise yüklenmesi de uzun sürer. Hele ki konumuz olan mobil cihazlar olunca durum daha da sinir bozucu olabilir.

Tüm bunlar kotalı veya yavaş bir bağlantıya sahip aboneler için bir sorundur. Bu sorunlardan kurtulmanın yolu ise tarayıcının indirdiği veri miktarını azaltmaktan geçer. Bu veriyi azaltmanın yolu ise veriyi sıkıştırmaktır. Standart bir kullanıcı olarak bildiğim kadarıyla bu soruna ilk çözümü Opera, Opera Turbo ile getirmişti(yanlışsam düzeltin).

Opera Turbo ile gelen bu özelliğin çalışma şekli ise şu şekilde:

Ziyaret ettiğiniz sayfalar sunucular üzerinden geçer. Sunucu sayfanın sıkıştırılabilir parçalarını belirler. Görüntü piksellerini azaltır ve video belleğe alma işlemini düzeltir. Daha sonra, bu daha küçük boyuttaki parçaları cihazınıza gönderir.

 

İşte Opera ile gelen bu özelliği bazı tarayıcılar kendilerine de ekleyerek kullanıcılarına daha hızlı ve tasarruflu gezinti vaat etmeye başladı. Ben de bu yazıda size bu tarayıcıları listelemeye çalışacağım. Buyrun:

 

1. OPERA MINI

Opera Mini

İki farklı sıkıştırma modu var: High ve extreme.

Uyumluluk cihaza göre değişir. Eski sürüm bir androidiniz varsa(2.3 ve öncesi) Klasik Opera Mini‘ yi indirebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Android İçin Opera

NOT: İsterseniz Opera’ nın veri tasarrufu ve uygulama kontrolü ile ilgili ayrıca bir uygulaması daha var: Opera Max. İsterseniz onu da deneyebilirsiniz. Ayrıca bu özellik masaüstü sürümünde de var.

 

2. UC BROWSER

UC Browser data saving veri tasarrufu

Fast Mode adı verilen sıkıştırma özelliği ile web sayfalarını sıkıştırıyor. Sayfaları önceden yükleme özelliğine sahip. Resimlerin kalitesini ayarlayabiliyorsunuz. Reklam engelleyebiliyorsunuz.

Android 2.3 ve üzeri sürümlerde çalışıyor.

 

3. GOOGLE CHROME

chrome-android-data-saving-veri-tasarrufu

Android cihazlarda varsayılan olarak bulunan tarayıcı. Veri tasarruf modunu ayarlarından etkinleştirmelisiniz.

Uyumluluk cihaza göre değişiyor.

4. YANDEX BROWSER

yandex-android

İnternette veriden tasarruf etmenizi sağlayan diğer bir tarayıcı da Yandex Browser. Turbo Mode isimli tasarruf özelliğiyle verileri sıkıştırarak daha az veri indirmenizi sağlıyor. Bu modun üç ayarı var: Otomatik, aktifleştirme ve pasifleştirme. Otomatik moda aldığınızda internet hızınıza bağlı olarak devreye giriyor. Masaüstü sürümünde de bu özellik var.  Uyumluluk cihaza göre değişiyor.

 

5. APUS BROWSER

apus_browser_data_saving_tarayici_veri_tasarrufu

Apus Browser da veri tasarrufu sağlayan mobil tarayıcılardan bir tanesi. Veri tasarrufu için çeşitli özellikleri mevcut: ”No image” modu ile resim ve videoların yüklenmesini engelliyor ayrıca ”speed” modu ile verileri sıkıştırıp yavaş internet bağlantılarında bile kolaylıkla gezinmenizi sağlıyor ve reklam engelleme özelliğine de sahip. Android 4.0.3 ve üstüsürümlerde çalışıyor.

 

6. DOLPHİN BROWSER

dolphin_browser_data_saving_veri_tasarrufu

Dolphin, en çok indirilen ve kullanılan tarayıcılar arasında yer alıyor. Özellikle veri tasarrufuyla ilgili bir özelliği mevcut değil ancak çoğu özelliğiyle veriden tasarruf etmenizi sağlıyor. Örneğin; auto-fit, javascript’ i pasifleştirme gibi. Ayrıca eklenti desteği sayesinde reklam engelleme vb. işe yarayan ve sayfa yüklemenizi hızlandıracak eklentileri de kullanabilirsiniz. Uyumluluk cihaza göre değişiyor.

7. KK BROWSER

KKbrowser_data_saving_veri_tasarrufu_kota

Veri tasarrufu sağlayan, kota dostu diğer bir tarayıcı da KK Browser. Tarayıcı hafif ve hızlı. Cİhazınızda sadece 1 MB civarı yer kaplıyor. Resim yüklenmelerini engelleyen bir özelliği ve veri sıkıştırma özelliğine sahip. Android 2.3.3 ve üzeri sürümlerde çalışabiliyor.

 

8. FLYNX

flynx_browser_data_saving

Bir diğer tarayıcı da Flynx. Hasretle ve illa ki kullanacağınız bir tarayıcı olmayabilir ama resimleri ve bağlantıları arka planda açması, web sayfalarını reklamlardan ve diğer dikkat dağıtan öğelerden arındırarak size iyi bir okuma deneyimi sunması ile tercih edilebilir bir tarayıcı. Uyumluluk cihaza göre değişiyor.

Hepsi bu kadar. Siz de internet gezintinizde veriden tasarruf etmek isterseniz bu tarayıcılardan birini kullanabilirsiniz.

Kaynak: (Thanks Beebom)

 

PEKİ SİZ HANGİ İNTERNET TARAYICIYI ÖNERİRSİNİZ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s