Microsoft OneNote’ un İşinize Yarayacak Az Bilinen 7 Özelliği

microsoft_onenote_note taking_not alma

OneNote; Microsoft’ un geliştirdiği ücretsiz bir not alma uygulaması/servisi. Ücretsiz olmasının dışında tam donanımlı bir uygulama. İçerisinde ihtiyacınız olan neredeyse tüm özellikleri barındırıyor. Kolayca notlar alabiliyor; notlarınızı notdefterleri, bölümler, sayfalar içerisinde tutabiliyor, yazdığınız veya aldığınız notları düzenleyebiliyorsunuz.

Bu yazıda size OneNote’ un az bilinen 7 özelliğini anlatmaya çalışacağım. Tabi eğer kurcalarsanız OneNote’ da çok daha fazla özellik bulabilirsiniz. Bulduklarınızı, bildiklerinizi paylaşmaktan çekinmeyin… 🙂  Buyrun:

 

1.HIZLI NOTLAR

Adı üstünde, hızlıca not almanız gereken zamanlarda işinize yarayacak bir özellik. Ana OneNote penceresinden bağımsız olarak açıp hızlıca not alabilirsiniz. Ana OneNote programı kapalıysa Windows+N kısayolunu kullanarak hemen hızlı notu açıp, not alabilirsiniz. Yeni bir not daha almanız gerekirse bu sefer de Windows+ALT+N kısayolunu kullanın.

2.SAYFA ŞABLONLARI

onenote-sablonlar-templates

OneNote ana pencereniz üzerinden Ekle > Sayfa Şablonları yoluyla şablonlara ulaşabilir, bu şablonları kullanarak daha  kullanışlı notlar alabilirsiniz.

Şablon Nedir?

Şablon, önceden var olan yapı, stiller ve düzenler ile tasarlanan ve gerçek içerik yerine yer tutucu bilgileri içeren bir Microsoft Office sayfası, bölümü veya not defteridir. Sayfanın, bölümün veya not defterinin çerçevesini oluşturma işi şablon tarafından sizin yerinize gerçekleştirilir ve dahil etmek istediğiniz resimleri, notları ve metni kendiniz seçebilirsiniz. Not defterinizin çerçevesini sıfırdan oluşturmaktansa şablon kullanabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Boş bir sayfadan başlamak yerine şablondaki yer tutucuları doldurmak yeterli olacaktır. (Bakınız)

3.ÖZEL ETİKETLER

onenote_custom tags_özel_etiketler

”Etiketler, OneNote’taki notlarınızı kategorilere ayırmanıza ve önceliklerinizi belirlemenize olanak tanır. Etiketleri kullanarak önemli öğelere hızla geri dönebilir, eylem öğeleri için anımsatıcı oluşturabilir ya da başkalarıyla paylaşmak istediğiniz notlara filtre uygulayabilirsiniz. Tek bir metin satırından tüm paragrafa kadar istediğiniz her şeyi etiketleyebilirsiniz.”

Etiketleri kullanmak için Menülerden Giriş > Etiketler yolunu izleyebilir ya da aldığınız herhangi bir not üzerindeki herhangi bir yazıyı seçerek çıkan ufak pencereyi kullanabilirsiniz.

4.DAHİLİ BAĞLANTILAR

onenote_internal links_dahili baglantilar

OneNote‘ da Dahili Bağlantılar özellikle çok fazla not içeriği olan kullanıcıların istedikleri içeriklere tıklanabilir bağlantılarla hızlıca ulaşmasını sağlıyor. Herhangi bir not defterine, sayfaya veya bölüme bağlantı oluşturabilirsiniz. Kopyaladığınız bu bağlantıya istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken notdefteri, bölüm ya da sayfa başlığına sağ tıklayıp bağlantı kopylama seçeneğini seçmek.

5.HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞU

onenote_quick acsess bar_hizli erisim_arac cubugu

Hızlı Erişim Araç Çubuğu; OneNote penceresinin en üstünde bulunan çubuk.  Bu çubuğa OneNote’ ta sık kullandığınız komutların düğmelerini ekleyebilirsiniz. Bunun için bu çubukta bulunan aşağı ok tuşuna tıklayıp mevcut seçenekleri seçebilir ya da Diğer Komutlar seçeneğine tıklayarak çıkan pencereden daha fazla seçeneği ekleyebilirsiniz.

6.YERLEŞİK NOT ALMA

onenote_docked_note taking_yerlesik_not alma

Bu özelliği kullandığınızda OneNote penceresi bilgisayar ekranınızın sağ veya sol tarafına sabitlenir ve göz önünde durur. Böylece bir yazı okurken veya video izlerken aynı zamanda notlarınıza hızlıca bakabilir ya da not alabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için CTRL+ALT+D kısayolunu veya OneNote penceresindeki Görünüm >Masaüstüne Yerleştir yolunu kullanabilirsiniz.

7.DEĞİŞİKLİK GEÇMİŞİ

onenote_version history_sürüm geçmişi

Bu özellik sayesinde de notlarınız üzerinde yaptığınız tüm değişiklikleri görebilmeniz mümkün. Bu özelliğe Geçmiş menüsü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak (Thanks: MakeUseOf)

OneNote indir

Ayrıca bakınız(Evernote’ a En İyi  20 Alternatif)

PEKİ SİZ ONENOTE İLE İLGİLİ HANGİ FAYDALI ÖZELLİĞİ ÖNEREBİLİRSİNİZ?

Reklamlar

Microsoft OneNote’ un İşinize Yarayacak Az Bilinen 7 Özelliği” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s