Bilgisayarınızda Yepyeni Bir Tarayıcıya Yer Açın – Vivaldi Tarayıcı 1.0 Final Çıktı

vivaldi browser-vivaldi tarayıcı final

Bilgisayarınızda yer açın. İnternette artık yepyeni bir tarayıcı daha var: Vivaldi.

”Vivaldi Tarayıcı eski Opera tarayıcısından esinlenerek ve onun boşluğunu doldurmak amacıyla eski Opera CEO’su Jón S. von Tetzchner ve ekibinin yaklaşık bir senedir geliştirdiği; modern bir arayüz ile kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği bütün özellikleri barındıran, tamamıyla kullanıcı odaklı yeni nesil bir web tarayıcısıdır.”

Vivaldi Tarayıcı; Opera ve Chrome‘ un da kullandığı açık kaynaklı Chromium tarayıcı motorunu kullanıyor. Dolayısıyla hız, kararlılık ve uyumluluk konusunda herhangi bir sıkıntısı yok. Linux, Windows ve MAC OS X  için sürümleri mevcut. Yüksek derecede özelleştirilebilir ve tarayıcıyı verimli bir şekilde kullanabilmeniz için gerekli pek çok özelliği içinde barındırmaktadır.

Vivaldi Tarayıcı’ nın özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Hızlı Erişim: Sık kullandığınız sitelere hızlıca ulaşmanızı sağlar. Ayrıca hızlı erişim içerisinde farklı kategoriler oluşturabilirsiniz. Hızlı Erişim arka plan rengini değiştirebilir, resim ekleyebilirsiniz. Ayrıca buradan yerimlerinize ve tarayıcı geçmişinize de hızlıca ulaşabilirsiniz.

hızlı erisim_vivaldi

  • Hızlı Komutlar: Vivaldi içindeki hemen her şeye metin komutlarıyla ulaşmayı sağlar. Sadece F2‘ ye basın ulaşmak istediğiniz şeyi yazmaya başlayın. 🙂

hızlı komutlar_vivaldi

Sekme Gruplama: Tarayıcıda çok fazla sekme açanlar ve karışıklık istemeyenler için ideal. İstediğiniz sekmeleri sürükleyip bir diğerinin üzerine bırakıp bir araya toplayabiliyorsunuz. Ayrıca Sekme Önizleme özelliği ile gruplanmış sekmelerin önizlemelerini görüp hemen o sekmeye gidebiliyorsunuz.

vivaldi-tab stack-sekme gruplama

Sekme Grubu Döşeme: Birden fazla sekmeyi tek sekme içerisinde görüp kullanabiliyorsunuz. Döşeme şeklini de durum çubuğu üzerinden ayarlayabilirsiniz(Yatay, dikey, ızgara).

sekme döşeme-tab tiling

Oturumlar: Beğendiğiniz sekme kümesini bir oturum olarak kaydedin ve ihtiyacınız olduğunda kolayca erişin.

vivaldi oturum kaydetme

Notlar: Beğendiğiniz bir yazıyı seçin ve notlara ekleyin; ekran görüntüsü alın, düzenleyin. İsterseniz daha sonra not aldığınız sayfayı da ziyaret edebilirsiniz. Vivaldi sayfa adresini hatırlar.

vivaldi-notlar-notes

Fare hareketleri ve klavye kısayolları: Tarayıcıyı daha hızlı ve verimli kullanmak isteyenler için ideal özellikler. Fare hareketleriyle hemen her eylemi bir bilek hareketiyle yaparken aynı işlemleri belirlediğiniz tuş kombinasyonlarıyla da yapabilirsiniz.

vivaldi-fare hareketleri

Web Panelleri: Web sayfalarını Vivaldi’nin yan panelinde görüntülemeyi sağlar.

vivaldi web panelleri-web panels

Görünüm/Özelleştirme: Görünüm ve özelleştirme seçenekleri Vivaldi’ yi tam istediğiniz şekle sokmanızı sağlar. Örneğin; yerimleri çubuğunun, sekme çubuğunun veya panelin ekrandaki konumunu ayarlayabilirsiniz. İster üstte isterseniz altta veya sağda, solda size kalmış.  Ayrıca Vivaldi’ yi açık ve koyu renk tasarımlarıyla kullanabilirsiniz. Ve Vivaldi’ nin sekmeleri ziyaret edilen sitelerin genel rengine uyumlu şekilde renklenebilmektedir. Vivaldi ayarlarından istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

görünüm özellestirme-vivaldi

Eklentiler:  Vivaldi Chrome’ un da kullandığı Chromium motorunu kullandığı için Chrome Eklentileri ile uyumlu. Yani Chrome Web Mağazası‘ ndan istediğiniz eklentiyi Vivaldi’ ye yükleyebilirsiniz.

vivaldi-extensions-eklentiler

Vivaldi Tarayıcı‘ daki en önemli özelliklerden -benim de sıklıkla kullandığım- bazıları böyle ancak tabi ki tüm özellikler bunlarla sınırlı değil. Vivaldi‘ de pek çok kullanışlı özelliği bulmanız ve kendinize göre ayarlamanız mümkün. Tüm bu özellikler ve daha fazlası için Vivaldi ayarlarını kurcalamalısınız. (Menü Düğmesi > Araçlar > Ayarlar veya ALT+P )     🙂

Ayrıca Vivaldi ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için veya Vivaldi’ yle ilgili sorularınız için  Vivaldi Türkiye sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

PEKİ SİZ VİVALDİ’ Yİ DENEMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

 

 

VİVALDİ TARAYICI İNDİR

Reklamlar

Bilgisayarınızda Yepyeni Bir Tarayıcıya Yer Açın – Vivaldi Tarayıcı 1.0 Final Çıktı” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.