Opera DEV Sürümüne Dahili VPN Özelliği Eklendi – Opera 38 DEV Çıktı

opera-dev-vpn

Bugün itibariyle Opera’ nın yeni geliştirici sürümü olan Opera DEV 38 yayınlandı. Bu yeni sürümle beraber Opera’ ya dahili bir VPN servisi özelliği eklendi.

Bu sayede Opera kullanıcıları tarayıcılarına fazladan bir eklenti yüklemek veya bilgisayarlarına bir VPN programı kurmak veya VPN için ücret ödemek zorunda kalmadan bir VPN servisi kullanabilecekler. Yine bu sayede yasaklı sitelere kolayca erişebilecek ve güvenli bir şekilde -özellikle halka açık wi-fi üzerinde- internette dolaşabileceksiniz.

Şu an için sadece üç ülke (Kanada, Almanya ve ABD) eklenmiş durumda. İlerleyen zamanlarda artabilir.

Opera’ DA VPN NASIL AKTİFLEŞTİRİLİR?

 

opera_dev_enable_vpn_aktiflestirme

  • Bunun için öncelikle Opera Geliştirici Sürümü‘ nün size uygun olan sürümünü aşağıda vereceğim bağlantılardan indirip kurun.
  • Kurulumu yaptıktan sonra AYARLAR sayfasına gidin.

(NOT: Ayarlar sayfasına ulaşma: Menü >> Ayarlar veya Alt+P veya Hızlı Erişim sayfasının sol tarafındaki çark simgesi)

  • Ayarlar sayfasında sol taraftan Gizlilik ve Güvenlik sekmesine geçin.
  • Bu sayfada Enable VPN seçeneğini bulun ve işaretleyin. Hepsi bu kadar.

VPN’ yi aktifleştirdikten sonra bir sayfa ziyaret ettiğinizde adres çubuğunun sol tarafında ilgili simgeyi göreceksiniz. Bu simge üzerinden isterseniz VPN’ yi tekrar pasifleştirebilir veya ülke değiştirebilirsiniz.

 

Bu temel yeniliğin dışında Opera DEV sürümündeki diğer değişiklikler de şöyle:

  • Yakın zamanda çıkan beta sürümüne eklenen ancak dev sürümünde olmayan video pop-up özelliği bu dev sürümüne de eklenmiş. Bu özelliği kullanmak için örneğin Youtube‘ da  bir video açın. Açtığınızda video üzerinde bir simge göreceksiniz. Bu simgeyi tıkayın. 🙂

opera-video-popup

 

  • Kendi resimlerinizi hızlıca tema olarak ekleyin. Bunun için Hızlı Erişim sağ üst köşedeki çark simgesine ardından  + simgesine tıklayarak kendi resminizi tema olarak ekleyebilirsiniz.
  • Hızlı Erişim sayfasındaki yan panele Eklentiler butonu eklendi. Bu düğmeyi kullanarak hızlıca eklentiler sayfasına ulaşabilirsiniz.
  • Yine yakın zamanda Opera’ ya dahili reklam engelleme özelliği eklenmişti. Bu dev sürümüyle beraber artık kendi reklam engelleme listelerinizi de ekleyebileceksiniz. Bunun için önce Ayarlar(Alt+P) sayfasında Tarayıcı sekmesine gidin ve Gelişmiş Ayarları aktif edin. Daha sonra Gizlilik ve Güvenlik sekmesine geçin ve Block ads altındaki seçeneği aktifleştirin. Aktifleştirdiğinizde Custom Block Lists seçeneğini kullanarak kendi listelerinizi ekleyebilirsiniz.
  • Diğer bir geliştirme de Hızlı Erişim pencereleriyle ilgili. Bu sürümle beraber artık hızlı erişim pencerelerini yanlışlıkla kapatmamanız için bu pencerelerin üzerine ufak bir simge yerleştirilmiş(Üç nokta). Fare imlecini pencere üzerine götürdüğünüzde beliren bu simgeye tıklayarak pencere ile ilgili düzenleme seçeneklerini görebileceksiniz.

Hepsi bu kadar. Opera yavaş yavaş güzel özellikler eklemeye devam ediyor. Tüm değişiklik listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.  Hayır ben Opera kararlı sürüm istiyorum derseniz Opera Kararlı Sürümü BURADAN indirebilirsiniz.

 

 

 

İNDİRME BAĞLANTILARI:

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s