Antivirüsünüzü Yanınızda Taşıyın – En İyi 6 Portable Antivirüs Programı

antivirüs-portable-best-program

Antivirüs programları -özellikle Windows işletim sistemleri için- bilgisayarların olmazsa olmaz programlarından. Windowslu yeni bir bilgisayar aldığınızda ilk yapmanız gereken güçlü bir antivirüs programı yüklemektir. Eğer bilgisayarınıza bir antivirüs programı yüklü ise normal şartlarda her şey yolundadır. Fakat ya başka bir bilgisayar kullanmak zorunda kalırsanız ve o bilgisayar üzerinden dosya indirmek zorundaysanız? Veya mevcut antivirüs programınızın dışında başka bir antivirüs ile sisteminizi taratmak isterseniz?

O zaman imdadınıza portable yani taşınabilir antivirüs programları yetişiyor.

Bu programları bilgisayarınıza kurmanız gerekmiyor. USB belleğinize atarak istediğiniz bilgisayarda ihtiyacınız olduğunda veya ne zaman isterseniz çalıştırabilir ve tarama yapabilirsiniz. Ancak taşınabilir sürüm antivirüsler hakkında bilinmezi gereken önemli noktalar var:

  1. Pek çok portable antivirüs programı için virüs veri tabanı indirme veya güncelleme işlemini el ile yapmalısınız.
  2. Taşınabilir antivirüs yazılımları gerçek zamanlı tarama yapmamaktadır. Bu işlemi sizin başlatmanız gerekmektedir.

İşte size kullanabileceğiniz en iyi taşınabilir antivirüs programları:

 

1. CLAMWİN (PORTABLEAPPS ÜZERİNDEN)

ClamWinPortable_antivirüs

Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu. En iyi portable antivirüs programlarından bir tanesi. İyi bilinen ClamAV motorunu kullanıyor. Taranacak veya taranmayacak dosyaları belirleyebilir, e-posta uyarıları belirleyebilir veya virüslü dosyaların yüklenmesini engelleyebilirsiniz.

2. NORTON POWER ERASER

norton-power-eraser_portable_antivirüs

Hafif ve güçlü bir taşınabilir anti virüs programı. Sistemi hızlıca tarayıyor ve virüsleri kaldırma konusunda epeyce agresif. En belirgin özelliği belirlediğiniz klasörleri veya dosyaları taranması için Symantec sunucularına gönderebilmeniz.

3. COMODO CLEANİNG ESSENTİALS

comodo_cleaning_essentials_security_tool_remove_virüs_antivirüs

Virüslerden kötü kayıt defteri anahtarlarına ve rootkitlere  kadar her şeyi tarayıp kaldırabilecek güçlü bir araç. Ayrıca bilinmeyen işlemlere karşı Comodo’ nun bulut tarama özelliği ile entegre. Ayrıca KillSwitch özelliği ile çalışan programları ve ağ bağlantılarınızı kötücül yazılımlara karşı analiz edebiliyor.

4. MCAFEE STİNGER

mcaffe_stinger_portable_antivirüs

Basit fakat güçlü ve kullanışlı bir antivirüs. Sisteminizi  root-kitler, kayıt defteri modülleri, boot sektörleri ve daha fazlası için tarayabiliyor; bulduğu zararlıları kaldırabiliyor veya onarabiliyor. Ayrıca bulut tabanlı Küresel Tehdit Algılama özelliği de mevcut.

5. HİTMANPRO

hitman-pro-portable-antivirüs

Mevcut antivirüsünüzle dosyayı taradınız ve temiz çıktı. Fakat fazladan bir tarama daha iyi olabilir. Bu durumda HitmanPro işinize yarayacaktır. Bitdefender ve Kaspersky benzeri, bulut tabanlı virüs veri tabanı ile dosyayı yeni çıkan tehditlere karşı tarayabilirsiniz.

6. EMSİSOFT EMERGENCY KİT

emsisoft_emergency_kit_portable_antivirüs

Emsisoft Emergency Kit listedeki en hafif programlardan birisi değil ancak virüslerin, tuş kaydedicilerin vb. taranıp ortadan kaldırılması konusunda güçlü bir seçenek. İçerisinde iki farklı antivirüs motoru barındırıyor. İlki kendi motoru diğeri ise Bitdefener motoru. Ayrıca program içerisinde bir de Komut Satırı Tarayıcısı barındırıyor.

Kaynak: (Thanks Beebom)

Hepsi bu kadar.

 

 

PEKİ SİZ HANGİ ANTİVİRÜS PROGRAMINI KULLANIYORSUNUZ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.