Tor Browser Alternatifi En Güvenli 5 İnternet Tarayıcı

tor_browser_anonim_gezinti

İnternette dolaşmak, e-postalarımızı kontrol etmek, banka hesaplarımızı yönetmek, içerik indirmek vb. pek çok şey için internet tarayıcılara ihtiyacımız var. İnternet üzerinde yaptığımız tüm çevrimiçi aktiviteler içinse çoğu zaman kullanıcı adı, şifre vb. gibi gizli bilgiler gerekli. Tüm bu eylemler için de internet tarayıcıların yeterli şekilde güvenli olması şart.

Piyasada bulunan tarayıcılar kullanıcılara gizli gezinme, gezinti geçmişini silme gibi temel bazı güvenlik seçenekleri sunuyor fakat tabiki yeterli değil. Bu özellikler internette takip edilmemenizi tam anlamıyla engellemiyor.

Şu an için büyük ihtimalle en güvenli tarayıcı olarak TOR Browser‘ ı gösterebiliriz. Zira TOR Browser Firefox alt yapısını ve TOR ağını kullanarak kullanıcılarına anonim gezinti imkanı sunuyor. Ancak buna rağmen TOR Browser değil de başka güvenli tarayıcılar kullanmak isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir niyetiniz varsa işte size TOR Browser alternetifi en güvenli 5 tarayıcı:

 

1. EPİC BROWSER

epic_browser_güvenli_tarayici

Chromium tabanlı bir tarayıcı. Aktif olarak tüm reklamları, betikleri ve eklentileri engelliyor. Ayrıca geliştirilmiş gizli gezinti modunda ise DNS önbelleği, otomatik doldurma ve üçüncü parti çerezler pasif durumda. Hatta size Chrome Eklenti Mağazası‘ ndan eklenti yüklemenize izin vermiyor. Bunların dışında sırasıyla; şifreli proksi, arama koruması, otomatik tarayıcı geçmiş temizleme gibi güvenlik özellikleri sunuyor. Tarayıcıyı Windows 10, 8, 7, Vista, ve XP’ de ve Mac OS X üzerinde kullanabilirsiniz.

2.BROWSER İN THE BOX

browser-in-the-box_secure_browser_güvenli_tarayici

Eğer gizlilik konusunda paranoyak şahıslardansanız bu tarayıcı işinize yarayacaktır. Browser in the Box size yüksek derecede katı ve güvenli bir gezinti deneyimi sunuyor. Bunu da bir sanal ortam üzerinden yapıyor. Tarayıcıyı çalıştırdığınızda aynı zamanda işletim sisteminizden izole edilmiş bir sanal makine çalıştırmış oluyorsunuz. Tarayıcıyı kapattığınızda tüm tarayıcı geçmişiniz siliniyor ve tarayıcı varsayılan durumuna geri dönüyor. Yani yaptıklarınızla ilgili geride iz kalmıyor. Bunun dışında tarayıcıda kötücül yazılım koruması ve dosya yükleme önlemesi gibi özellikler de mevcut. Ancak tarayıcı 600 MB civarı bir boyuta sahip ve bu da biraz yavaş açılmasına sebep oluyor.  Windows 10, 8, 7 ve Linux üzerinde kullanılabiliyor.

3.COMODO ICEDRAGON

comodo-icedragon-secure-browser-güvenli-tarayici

Antivirüs programlarıyla ünlü Comodo firmasının geliştirdiği tarayıcı. Firefox tabanlı ve portable olarak kullanılabiliyor. Siteleri kötücül yazılımlara karşı taratabileceğiniz dahili Site Inspector özelliği mevcut. Ayrıca içerisinde güvenli DNS servisi kullanma şansınız da var(Comodo DNS).  Bunların dışında hata raporu gönderme ve performans verisi gönderme  gibi seçenekler kaldırılmış. Windows 10, 8, 7, Vista, ve XP üzerinde kullanılabiliyor. (NOT: Comodo firması IceDragon dışında  Dragon ve Chromodo adında Chromium tabanlı iki tarayıcıyı daha geliştiriyor. Denemek isteyebilirsiniz.)

4.YANDEX BROWSER

yandex-browser-güvenli-tarayici

Rus malı Chromium tabanlı bir tarayıcı.  İlk açılışta varsayılan arama motorunuzu belirlemenize izin veriyor. Tarayıcı içerisinde site itibar göstergesi, reklam ve flash engelleme eklentileri ile beraber geliyor(etkinleştirmeniz gerekiyor). Gezdiğiniz siteler ayrıca Yandex’ in kendi güvenlik sistemi tarafından taranıyor. İndirilen dosyalar aktif güvenlik teknolojisi ile( Kaspersky antivirüs) taranıyor. Windows 10, 8, 7;  Mac OS X üzerinde kullanılabilir. Linux sürümü geliştirme aşamasında.

5.GLOBUS

globus-secure-browser-güvenli-tarayici

Bu tarayıcı ücretli ancak 5 gün süreyle ücretsiz deneyebilirsiniz.

Tarayıcı bir VPN kullanarak tüm ağ trafiğini kendi sunucularına yönlendiriyor. Anonim gezinti için TOR ağını kullanıyor. Erişilemeyen sitelere erişebilme, IP adresi gizleme ve kötücül yazılımlardan korunma gibi özellikleri de mevcut. Tarayıcıya para vernek isterseniz Windows 10, 8, 7, Vista, XP; Mac OS X; Linux üzerinde kullanılabiliyor. 

BAHSEDİLMESİ GEREKEN: OPERA DEV

opera-vpn-enabled-popup

Opera yakın zamanlarda geliştirici sürümüne eklediği dahili VPN özelliği sayesinde güvenli tarayıcılar kategorisine girmeye aday ancak bu VPN özelliği sadece gizli gezinme modunda çalışıyor. Bunun dışında tarayıcıda yine dahili bir reklam engelle özelliği de mevcut.

Kaynak: (Thanks Beebom)

Hepsi bu kadar… Ayrıca bunlar bana yetmez; güvenli, güvensiz farketmez başka tarayıcı yok mu? derseniz o zaman BURAYA bir göz atın derim. 🙂

 

 

 

PEKİ SİZ HANGİ TARAYICIYI KULLANIYORSUNUZ?

Tor Browser Alternatifi En Güvenli 5 İnternet Tarayıcı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.