Opera 39 Final – Daha İyi Haber ve Video Deneyimi

opera39-final-update-tarayici-browser

Yıl içerisinde bünyesine dahili reklam engelleme ve pil tasarruf modu gibi kullanıcıların ilgisini çeken özellikler ekleyen Opera, bugün itibariyle yine bazı ilgi çekici yeni özelliklerle beraber 39 numaralı final sürümünü yayınladı.

 

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ HABERLER

opera-newsreader-haberler-sayfasi-page

Bu özellik hızlı erişim sayfanızda veya haberler sayfasında çeşitli kategorilere göre güncel haberleri görmenizi ve okumanızı sağlıyor.

  • Haberleri haberler sayfasında görmek için hızlı erişimin sol tarafında duran ikonlardan haberler ikonuna tıklayın ve size sunulan kaynak seçeneklerinden istediklerinizi seçin. Ayrıca haberler sayfasında Top 50, seçtiğiniz haber kaynakları ve altında ise kendi haber kaynaklarınızı ekleyebileceğiniz seçenekler göreceksiniz. Yine bu sayfada sağ üstte ise iki çeşit görünüm seçeneğini de bulabilirsiniz.
  • Hızlı Erişim sayfasında haberleri görmek isterseniz eğer yine Hızlı Erişim’ in sağ üstünde duran çark simgesine tıklayarak açılan panelde ”Haberler” seçeneğini işaretleyin ve hemen altta çıkacak olan seçenekleri ayarlayın.

 

YENİLENMİŞ VİDEO AÇILIR PENCERESİ

opera-video-popup-acilir-pencere

Bu özellik sayesinde bir sayfada izlemekte olduğunuz videoyu sekme değiştirseniz bile izlemeye devam edebilirsiniz. Video ufak bir pencerede ve hep gözünüzün önünde durur.

Bu sürümle beraber Video Açılır Pencersinde yapılan iyileştirmeler sayesinde daha fazla site üzerinde kullanılabilir durumda(örneğin Vimeo) ve açılır pencere üzerinde daha fazla denetim sahibi olabileceksiniz.

ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR ENGELLEME LİSTELERİ

opera-adblocker-personal-lists-kisisel-engelleme-liste

Opera’ daki dahili reklam engelleme özelliği ile herhangi bir eklentiye gerek kalmadan reklamları engelleyebiliyorsunuz. Bu yeni sürümle beraber eklenen ”Özel Engelleme Listeleri” seçeneği ile de artık kendi engelleme listelerinizi de ekleyebileceksiniz.

DİĞER ÖZELLİKLER

  • Metin arama ve kopyalama açılır penceresi üzerinde yapılan iyileştirmeler: Normal şartlarda bir metni seçili hale getirdiğinizde yapabileceğiniz iki temel işlevi (arama, kopyalama) sunan bu özelliği açıp kapamak mümkün. Ayarlar(Alt+P) > Tarayıcı > Kullanıcı Arayüzü yolunu izleyerek  ” Enable the search popup on selecting text ” seçeneğini kullanın. 

opera-search-popup-arama

  • Ayrıca bu sürümde teknik konular içeren bazı iyileştirmeler de bulunuyor(heap compaction)
  • Bir de eğer Ayarlar(Alt+P) > Gizlilik ve Güvenlik sekmesini ziyaret ederseniz orada VPN seçeneği göreceksiniz fakat henüz aktif değil ilerleyen sürümlerde aktif olacak.

Opera Desktop Team

 

OPERA 39 FİNAL İNDİR

 

 

Reklamlar

Opera 39 Final – Daha İyi Haber ve Video Deneyimi” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.