Duckduckgo Aramalarınız İçin İşinize Yarayacak 13 İpucu

about-duckduckgo-wallpaper

Arama motoru denilince akla ilk google geliyor. Ardından bing, yandex ve yahoo. Her birisi kullanıcılara güzel özellikler sunuyor. Fakat hepsi sizi, yaptığınız aramaları takip ediyor ve hakkınızda bilgi topluyorlar. Her şeyde olduğu gibi bu arama motorları da alternatifsiz değil. Eğer gizliliğe önem verenlerdenseniz alternatif olarak ” Sizi İzlemeyen Arama Motorları ” nı kullanabilirsiniz.

Bu arama motorlarından en popüler olanı da Duckduckgo. Duckduckgo hakkınızda kayıt tutmayan ve sizi izlemeyen bir arama motoru. Google kadar gelişmiş olmasa da size pek çok yararlı özellik sunuyor. İsterseniz iOS ve Android için de kullanabilirsiniz.

İşte bu yazıda size Duckduckgo Aramalarınız İçin İşinize Yarayacak 13 İpucu‘ nu tanıtmaya çalışacağım. Buyrun:

 

duckduckgo-social-media-search-sosyal-medya-arama-ipucu

Eğer herhangi bir konuda sosyal medya üzerinde bir bilgi arıyorsanız duckduckgo’ nun bu işlevi hoşunuza gidebilir. Yapmanız gereken ekran görüntüsünde olduğu gibi başa o site ile ilgili simgeyi başa yazarak arkasından arama terimini yazmak.

Örneğin; ekran görüntüsünde de olduğu gibi ”@parduspars” yazarak arattım ve karşıma twitter hesabı getirdi. Çünkü ”@” işareti genelde twitter’ da kullanılan bir simge. Aynı aramaları örneğin Google+ için arama terimlerinin başına ” G+ ” getirerek de yapabilirsiniz.

duckduckgo-shortened-links-baglanti-kisaltma

Duckduckgo’ nun bir diğer güzel özelliği ise kısaltılmış linkleri uzatabilmesi; uzun linkleri de kısaltabilmesidir.

Eğer elinizde paylaşmak istediğiniz uzun bir bağlantı varsa ve kısaltmak istiyorsanız; arama çubuğuna ”shorten” yazıp bir boşluk bırakarak uzun bağlantıyı yapıştırıp enter’ ı tuşlayın. Duckduckgo sizin için bağlantıyı kısaltacaktır.

Aynı şekilde elinizde kısaltılmış bir bağlantı var ve bu bağlantının aslını yani uzun halini görmek isterseniz bu sefer aynı işlemi başa ” expand” yazarak yapabilirsiniz.

duckduckgo-random-passwords-sifre-olusturma

Herhangi bir iş için bir şifreye mi ihtiyacınız var, nasıl bir şifre kullansam diye mi düşünüyorsunuz? Hiç düşünmenize gerek yok. Hemen duckduckgo’ nun aram çubuğuna ”password 12” yazıp enter‘ ı tuşlayın. Duckduckgo size hemen rastgele bir şifre oluşturacaktır. İsterseniz 12 sayısını istediğiniz bir rakamla değiştirebilirsiniz çünkü 12 şifrenin kaç karakterli olacağını gösteriyor.

duckduckgo-stopwatch-kronometre

Olur ya internette gezerken bir kronometreye ihtiyacınız olursa duckduckgo bu konuda da size yardımcı olabilir. Arama çubuğuna ” stopwatch ” yazın ve enter’ ı tuşlayın. Daha sonra ”Start” ile kronometreyi başlatabilir, reset ile sıfırlayabilir, lap ile tur zamanı belirleyebilirsiniz.

duckduckgo-search-tips-arama-ipuclari

Duckduckgo yardımıyla bir sitenin aktif olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için arama çubuğuna ” is greateast.wordpress.com up ” yazıp aratmanız yeterli. Altı çizili yere istediğiniz siteyi yazabilirsiniz.

duckduckgo-calendar-takvim-arama-search

Arama kutusuna ” september 2016 calendar ” yazarak (ay ve yılı değiştirebilirsiniz) istediğiniz herhangi bir yıla ait takvimi görebilirsiniz.

loremipsum-duckduckgo-text-arama-search

Bir geliştiricisiniz ve Lorem-İpsum metnine ihtiyacınız var. O zaman duckduckgo arama çubuğuna ” 20 paragraphs of lorem ipsum ” yazıp aratın(rakamı değiştirebilirsiniz).

url-duckduckgo-encode-kodlama-arama-search-tips

Herhangi bir URL’ nin kodlanmış biçimine ihtiyacınız olursa bu konuda da duckduckgo’ dan yardım alabilirsiniz. Yapmanız gereken arama çubuğuna ” url encode https://greateast.wordpress.com/2016/08/20/vivaldi-tarayici-kullanmak-icin-7-sebep/ ” yazmanız ve aratmanız yeterli(altı çizili yere istediğiniz url’ yi yazabilirsiniz).

qrcodes-duckduckgo-olusturma-kod

Eğer isterseniz duckduckgo’ da herhangi bir URL ile ilgili bir QR Kod oluşturabilirsiniz. Bunun için arama çubuğuna ” QR greateast.wordpress.com ” yazıp aratmanız yeterli(URL’ yi değiştirebilirsiniz).

firefox-cheatsheet-duckduckgo-kisayollar-shortcuts

Duckduckgo kullanarak popüler uygulamalara, servislere ait kısayolları görebilmeniz mümkün. Bunun arama çubuğuna ” firefox cheatsheet ” yazıp aratmanız yeterli(altı çizili olanı değiştirebilirsiniz).

duckduckgo-color-codes-renk-kodları-arama-search

Dukckduckgo’ da 256 RGB renk kodlarını görmek için arama çubuğuna ” color codes ” yazıp aratın.

html-duckduckgo-chars-codes-kod-arama-search

Html kodlarını bir liste içinde görmek için arama çubuğuna ” html chars ” yazıp aratın.

Duckduckgo kullanarak kullandığınız bir program, uygulama veya servise alternatif olabilecek program, uygulama ve servisleri görebilirsiniz. Arama çubuğuna ” alternative to winamp ” yazıp aratarak alternatiflere ulaşabilirsiniz(altı çizili yere istediğinizi yazabilirsiniz). Duckduckgo sonuçları Alternative.net sitesi üzerinden karşınıza getirmektedir.

(Kaynak: Thanks maketecheasier & makeuseof)

 

DUCKDUCKGO.COM

 

PEKİ SİZ HANGİ ARAMA MOTORUNU KULLANIYORSUNUZ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.