Youtube Deneyiminizi İyileştirecek En İyi 7 Chrome Eklentisi

youtube-chrome-extesions-eklentiler

İnternette video izlemek ve paylaşmak deyince akla gelen ilk site tabi ki Youtube. Pek çok alternatifi olsa da açık ara önde. Aradığınız herhangi bir konu ile ilgili her türlü videoyu rahatça bulmanız mümkün.

Chrome ise en popüler ve en çok kullanılan tarayıcılar listesinde tepede duruyor. Chrome hızlı ve sade bir tarayıcı. Bunun yanı sıra eklentilerle özellikleri geliştirilebiliyor.

Youtube size video izleme ile ilgili pek çok özellik sunsa da işinize yarayabilecek, verimliliğinizi arttırabilecek bazı tek tük özelliklerden yoksun olabiliyor. Ve bu durumda eğer Chrome kullanarak Youtube’ da video izliyorsanız aşağıdaki eklentileri Chrome’ a kurarak Youtube deneyiminizi fazladan özelliklerle geliştirebilirsiniz.

İşte size Youtube deneyiminizi geliştirecek en iyi 7 eklenti:

 

1) VİDEO DURMADAN VİDEO ARAYIN: QUEUE TUBE

queue-tube-youtube-extension-chrome

Youtube’ da bir video izlerken başka videolara da bakmak isteyebilirsiniz. Bu durumda arama çubuğuna istediğinizi yazıp aratabilirsiniz fakat o an izlediğiniz video doğal olarak kapanır. İşte bu eklenti bu soruna bir çözüm. Eklenti siz bir video izlerken videonun kapanmasını engelleyerek aramalar yapmanızı ve çıkan sonuçlardan istediklerinizi sıraya/listeye almanızı sağlıyor. Sırası gelince listedekiler oynatılmaya başlıyor.

 

2) VİDEOLAR OTOMATİK BAŞLAMASIN: STOP AUTOPLAY FOR YOUTUBE

stop-autoplay-youtube-otomatik-oynatma

Bir Youtube bağlantısına tıklarsınız ve yeni sekmede açılır. Videonun yüklenmesi tamamlanınca otomatik olarak oynamaya başlar. Bu durumdan kurtulmak için kullanacağınız eklenti ise adı üstünde olan Stop Autoplay for YouTube eklentisi. Bu eklenti video yüklenip oynamaya başlayacağı anda yani tam 0: 00′ da videoyu durduruyor. İstediğiniz zaman gidip oynatıyorsunuz. Eklentinin bir de Extended yani genişletilmiş versiyonu var. Genişletilmiş versiyonunda videonun olduğu sekmeye geçtiğiniz anda video oynatılmaya başlıyor.

İndir: Stop Autoplay for YouTube for Google Chrome

İndir: Stop Autoplay for YouTube Extended for Google Chrome

 

3) YENİ SEKMEYE GEÇTİĞİNİZDE VİDEO OTOMATİK DURAKLASIN: SMART PAUSE FOR YOUTUBE

smartpauseforyoutube-youtube-extension-chrome-eklenti

Chrome için kullanışlı bir Youtube eklentisi daha. Bu eklentinin görevi siz videoyu izlediğiniz sekmenin dışında başka bir sekmeye geçtiğiniz zaman videoyu duraklatması ve siz o sekmeye geri döndüğünüzde tekrar oynatmaya başlaması. Fazladan tıklamalar yapmaktan ve izlediğiniz videolardaki sahneleri kaçırmadan video izlemenizi sağlayan kullanışlı bir eklenti.

 

4) MEVCUT SEKMEDEN AYRILMADAN VİDEOLARI GÖRÜN: HOVERCARDS

hovercards-youtube-extension-chrome-opera-vivaldi

Herhangi bir yerde bir Youtube bağlantısı gördüğünüzde içeriğini görmek için o bağlantıya tıklarsınız. Bağlantı yeni sekmede açılır ve video yüklenince izlemeye başlarsınız. İşte bu eklenti sizi bu fazlalıklardan kurtarıyor. Size verilen veya gördüğünüz Youtube bağlantısının yani videonun içeriğini görmek için yapmanız gereken sadece fare imlecinizi o bağlantının üzerine götürmek. Video bir pop-up şeklinde açılıp oyanamaya başlıyor. Bu eklenti Youtube dışında Instagram fotoğrafları, Soundcloud müzikleri, Twitter profilleri ve daha fazlası için de çalışıyor.

 

5) VİDEOLARI KÜÇÜK PENCERELER ŞEKLİNDE İZLEYİN: SİDEPLAYER

sideplayer-chrome-youtube-extension-vivaldi-eklenti

Bu eklentinin yaptığı iş; izlediğiniz videonun küçük,boyutlandırılabilir, ayarlanabilir ve taşınabilir bir  önizlemesini açmak ve küçük pencereyi en üstte tutarak her zaman göz önünde bulunmasını sağlamaktır. Yani bir sekmede bir video açtığınızda o videoyu izlemek için o sekmeye takılı kalmazsınız. Videoya eklenecek olan eklenti düğmesine tıklayarak videonun ön izlemesini bir köşede tutabilirsiniz. Bu eklenti bana Opera‘ nın yakın zamanlarda sunduğu Video Açılır Pencere özelliğini hatırlattı. 🙂

 

6) İSTEDİĞİNİZ YOUTUBE VİDEOLARINI ENGELLEYİN: VİDEO BLOCKER

video-blocker-youtube-chrome-opera-vivaldi-extension

Bu eklenti anahtar kelimeler yardımıyla  Youtube üzerinde görmek istemediğiniz videoları engelleyen bir eklenti. Basit ama etkili. Karşınızda istediğiniz videoları görebilmek için gerekli olabilir.

 

7) HER ŞEYE HÜKMEDEN TEK EKLENTİ: YOUTUBE PLUS

youtube-plus-chrome-extension-opera-vivaldi

Bu eklenti Youtube için bir İsviçre Çakısı mahiyetinde bir eklenti. Youtube’da arayıp da bulamadığınız hemen her özelliği bünyesinde barındırıyor: Videoları açılır pencerede göstermek, istediğinizi Youtube kanallarını kara listeye almak, Youtube’ un görüntüsünü değiştirmek, otomatik oynatmayı engellemek ve daha pek çok özellik(tüm özelliklere BURADAN bakabilirsiniz). Eğer yukarıda bahsettiğim eklentilerin dışında tam donanımlı bir Youtube eklentisi arıyorsanız tam size göre.

Kaynak: Thanks MakeUseOf

BUNLAR DA CABASI:

Magic Actions for YouTube: Youtube Plus’ ın bir tık altı

Lyrics Here: İzlediğiniz müzik videoları için karşınıza şarkı sözlerini getiriyor.

Turn Off the Lights: Video hariç tüm ekranı karartır ve videoya odaklanırsınız.

Video Deck for YouTube: Youtube abonelikleriniz kolayca yönetmenizi sağlar.

Unutmadan! Bu eklentileri -Chromium tabanlı oldukları için-  ayrıca Opera ve Vivaldi Tarayıcı‘ da da kullanabilirsiniz. Chrome eklentileri Vivaldi’ ye normal şekilde yüklenebilse de Opera için fazladan bir iki şey yapmanız gerekiyor. Ona da BURADAN bakabilirsiniz.

Hepsi bu kadar.

PEKİ SİZ HANGİ EKLENTİLERİ ÖNERİRSİNİZ?

Reklamlar

Youtube Deneyiminizi İyileştirecek En İyi 7 Chrome Eklentisi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.