Dahili VPN Özelliğiyle Birlikte Opera 40 Final Çıktı

windows-opera-40-final

 

Bugün itibariyle Opera Tarayıcı’ nın 40 numaralı final sürümü kullanıma sunulmuş durumda. Bu yeni sürümle beraber içerisine yeni kullanışlı özellikler eklenen Opera 40′ taki yenilikler hangileri görelim:

DAHİLİ VPN

opera-vpn

 

Bu sürümde Opera tarayıcısına dahili bir VPN özelliği eklemiş durumda. Bu özellik sayesinde internette anonim ve gizli bir şekilde engellere takılmadan dolaşabilirsiniz.

VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ‘ın kısaltılmasıdır. VPN sayesinde ağlara uzaktan erişim sağlanır. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Kısacası Virtual Private Network (VPN), İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan bağlantı çeşididir(Bakınız).

Normal şartlarda internet ortamında yüzlerce farklı VPN hizmeti, vpn aracı veya eklentisi bulabiliyorsunuz ancak Opera bu sürümle beraber vpn hizmetini dahili ve ücretsiz olarak sunan ilk tarayıcı olmuş durumda.

Tarayıcıda bu özelliği aktif etmek için Ayarlar(Alt+P) > Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin ve VPN başlığı altındaki kutucuğu işaretleyin. Bunu yaptığınızda adres çubuğunun solunda bir simge belirecektir. Daha sonra bu simge üzerinden özelliği açıp kapatabilir veya şimdilik size sunulan 5 farklı lokasyondan birini(ABD, Kanada, Almanya, Hollanda, Singapur) seçebilirsiniz.

 

OTOMATİK GÜÇ TASARRUFU

opera-powersaving-new-guc-tasarrufu

Opera’ daki güç tasarrufu modu dizüstü bilgisayarınızın şarjından tasarruf edeceğini ve  şarjınızın daha uzun dayanmasını sağlayacağını iddia eden bir özellik. Bu sürümle yeni eklenen ayarlarla beraber artık güç tasarrufu modu laptopunuz prize bağlı olmadığında otomatik olarak devreye girebiliyor ve ayrıca şarjınızın ömrünü gösteren bir de sayaç görebiliyorsunuz.

Yine bu özellik için Ayarlar(Alt+P) > Tarayıcı sekmesine gidip ayarlarınızı yapabilir ve aktifleştirebilirsiniz.

 

CHROMECAST DESTEĞİ

Opera ile Chromecast’ i kullanabilmek için öncelikle Opera eklenti mağazasından Download Chrome Extension eklentisini Opera’ ya kurun. Bu eklenti Chrome uzantılarını Opera’ ya kurabilmeniz için gereklidir(Bakınız: Chrome Uzantıları Opera’ ya Nasıl Kurulur?). Ardından Chrome Web Store’ dan Google Cast eklentisini Opera’ ya kurun.

 

VİDEO AÇILIR PENCERE İYİLEŞTİRMELERİ

opera-videopopout-acilir-pencere

Önceki sürümde Opera’ ya video açılır pencere -video pop-out- özelliği eklenmişti. Bu özellik sayesinde bir videoyu internette gezintiniz sırasında sürekli göz önünde tutabiliyordunuz. Bu sürümle beraber yapılan iyileştirmelerle beraber artık daha fazla site ve video oynatıcı desteklenmeye başladı. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken video üzerinde beliren simgeye tıklamak.

 

RSS DESTEKLİ HABERLER

opera-haberler-rss-newsreader

Bu sürümle beraber Haberler özelliği artık RSS desteğine de kavuşmuş durumda. Bunun anlamı artık Opera’ nın size sunduğu haberler dışında herhangi bir sitenin RSS kaynağını Opera’ ya ekleyerek o siteyle ilgili haberleri kolayca görebilecek olmanız. Bunun için Hızlı Erişim’ in solunda bulunan simgelerden Haberler simgesine tıklayın, açılan sayfada  ”+ Kaynak Ekle” seçeneğine tıklayın ve karşınıza çıkan kutucuğa RSS adresini girin. Adres tanımlandıktan sonra ekleyebilirsiniz.

Bu özelliklerin dışında ayrıca tarayıcı motoru da Chromium 53.0.2785.101 sürümüne güncellenmiş durumda. (Diğer geliştirmeler için Opera Desktop Team bloğunu ziyaret edebilirsiniz)

 

OPERA İNDİR

 

PEKİ SİZ OPERA KULLANIYOR MUSUNUZ? OPERA’ NIN SON SÜRÜMÜNÜ NASIL BULDUNUZ?

 

Reklamlar

Dahili VPN Özelliğiyle Birlikte Opera 40 Final Çıktı” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.