Yeni Başlayanlar İçin Windows’ a Benzeyen En İyi Linux Dağıtımları

windows-linux-beginners-baslangic-acemi

Windows yerine Linux kullanmaya niyetlenenlerin sorun olarak gördükleri şeylerden biri de alışma sürecidir. Tabi ondan önce kullanabilir miyim sorusu geliyor. Ben de acemi bir Linux kullanıcısı olarak şunu diyebilirim ki: Kurması da kullanması da çok kolay. Linux artık eski Linux değil. Üstelik çoğunluğu Türkçe desteğiyle geliyor. Tabi burada Linux derken kastımız Linux Dağıtımları‘ dır. Zevkinize uygun yüzlerce farklı dağıtım bulabilmeniz mümkün. Birinden sıkıldınız mı? Araştırın daha güzelini bulun ve yükleyin. Bu arada benim bilgisayarımda ElementaryOS yüklü.  🙂

Konuya geri dönelim. Windows’ tan Linux’ e geçmeyi düşünen bir acemi için önemli olan Windows’ tan alıştığı şeyleri Linux’ de bulabilme ümididir. Bu yüzden bir çok kişinin araştırmaları, baktıkları şey ”Windows’ a benzeyen Linux dağıtımları ” oluyor. Peki böyle dağıtımlar var mı? Tabi ki var.

Dediğim gibi bu konuda acemi olduğum için ben de araştırma yaptım ve Itsfoss  sitesindeki yazıyı gördüm ve buraya taşımaya karar verdim(kendimce).

Buyrun Windows’ a Benzeyen En İyi Linux Dağıtımları:

 

CHALET OS

chaletos-linux-dagitim

Eğer aradığınız Linux dağıtımında Windows 7 havası istiyorsanız ChaletOS tam sizlik. ChaletOS size Ubuntu 16.04 ‘ ün tüm güzel özelliklerini Windows 7 görünümüyle sunuyor.

ZORIN OS

zorinos-linux-dagitimlari

Windows’ a görüntü anlamında benzeme şartlarını yerine getiren bir diğer güzel dağıtım da ZorinOS. Windows’ tan gelen yeni kullanıcılar kendilerini evlerinde hissetsin diye tasarlanmış. Windows’ taki gibi bir alt çubuk; en solda  Başlat düğmesi(bu düğme ile programlar görünüyor ve açıyorsunuz) ve çubuğun sağında simge göstergeleri bulunuyor.

KUBUNTU

kubuntu-linux-dagitimlari

Linux’ e yeni başlayacaklara ilk önerilen dağıtımların başında Ubuntu gelir.  Ama görünüm itibariyle pek Windows’ a benzemez. Onun yerine yine Ubuntu’ dan türetilen Kubuntu acemiler için daha uygun olabilir. Kolayca alışılabilir.

LINUX MINT

linux-nint-cinnamon-windows

Ubuntu’ dan sonra en popüler Linux dağıtımıdır kendisi. Epeyce de gelişmiştir. İçerisinde pek çok kullanışlı özellik barındırır. Windows’ tan Linux’ e geçişte alışma sürecinde size zorluk çıkarmaz. Hatta hemen tüm Linux dağıtımlarında da olduğu gibi Windows’ ta olmayan pek çok özelliği görünce  Windows’ un kulaklarını çınlatırsınız. 🙂

 

Şimdilik hepsi bu kadar ancak  konu Linux olunca benzer yüzlerce farklı Linux dağıtımı bulmanız mümkün.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.