Tarayıcılarda Ses Çıkaran Sekmeleri Nasıl Susturursunuz?

mute-tabs-browsers-sekme-susturma

Tarayıcınızda munis munis geziyorsunuz. Ordan burdan bağlantılar açıyorsunuz. Açıp başka sekmeye geçiyorsunuz. Derken açtığınız o bağlantılardan bir tanesi yüklenmesini tamamlayınca -ki biz burda üç, beş, on sekmeden bahsediyoruz- bir anda avazı çıktığı kadar bağırmaya başlıyor. Tabi az önce müzik dinlediğiniz için kulaklığınız kulağınızda kalmış ya da kulağınızda değil, ses de en son seviyesinde mi? Yerinizden zıpladınız işte. Üstüne bir de on iki sekme açık mı? Off off! Şimdi o ses nerden geliyor? Ara ki bulasın.

Neyse telaşlanmayın. Bizim kodaman tarayıcıların hemen hepsinde Sekme Susturma özelliği mevcut. Bu özellik sayesinde içinden ses gelen sekmede bir hoparlör vb. simge beliriyor. Siz de bu simgeyi görüp tıklayıp sekmeyi susturuyorsunuz.

İyi de bu işlemleri nasıl yapacağız? diye soran olursa diye bu yazıyı yazıyorum. Okuyan öğrensin. Öğrenenler başkalarına öğretsin. Buyrun tarayıcı tarayıcı anlatıyorum:

 

 

CHROME‘ DA SEKME SUSTURMA

google-chrome-mute-tab-audio-sekme-susturma

Chrome‘ da bir sekmede bir ses çalınmaya başladı mı o sekmenin sağında bir hoparlör simgesi belirir. Doğal yollarla o sekmedeki sesi kapatabilmek için hoparlör ikonuna tıklamanız yeterli ya da sekmeye sağ tıklayıp çıkan menüden sekme sesini kapat/sekmeyi sustur seçeneğini seçebilirsiniz.

Fakat  bu kadarcık eylemler size yeterli gelmiyorsa Chrome‘ a ekleyeceğiniz aşağıdaki iki eklentiden biriyle bu özelliğe yeni işlevler ekleyebilirsiniz:

  • İlk eklentimiz Mute Tabs by Url : Bu eklenti sayesinde aniden ses çıkaran siteleri, sayfaları kara listeye ekleyip otomatik olarak seslerin engellenmesini sağlayabiliyorsunuz. Tabi bir de beyaz listesi var.

mutetabsbyurl-chrome-extension-eklenti-sekme-susturma

  • İkinci eklentimiz de MuteTab : Bu eklenti de yukarıdakiyle aynı işleve sahip. Kara liste oluşturup sitelerin aniden bağırmasını engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca tüm arka plan sekmelerini susturma, tüm sekmeleri susturma ya da tekrar sesleri açma gibi özellikleri de var.

mutetab-chrome-extensions-eklenti-sekme-susturma

FİREFOX‘ DA SEKME SUSTURMA

firefox_sekme_susturma_tabs_mute

Firefox‘ da da doğal sekme susturma yolu Chrome’ la aynı. Sekmede ses çalmaya başlayınca hoparlör simgesi çıkar, siz de sesi kapatmak için ya o simgeye tıklarsınız ya da sekmeye sağ tıklar ve açılan menüden ”sekmenin sesini kapat” seçeneğine tıklarsınız.

Tabi siz yine büyük ihtimalle bu kadarla yetinmeyeceksiniz. Bu özelliğe yeni özellikler eklemek isteyeceksiniz.  O yüzden Firefox eklentilerine göz atıyoruz ve karşımıza MuteLinks eklentisi çıkıyor. Bu eklenti yardımıyla Chrome’ un eklentilerinde olduğu gibi kara listeler, beyaz listeler oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz kara listeler yardımıyla bağlantılardaki sesler daha açılmadan engelleniyor.

firefox_mutelinks_addon_sekme_susturma_eklenti

VİVALDİ‘ DE VE OPERA‘ DA SEKME SUSTURMA

vivaldi_mute_tabs_sekme_susturma

opera_tab_mute_sekme_susturma

Gördüğünüz gibi Vivaldi ve Opera’  da da sekme susturma yolu aynı. Anlatmayayım tekrar. Sekmedeki hoparlör ikonuna tıklayın ya da sekmeye sağ tıklayın ve sekmeyi sustur deyin. Ayrıca Opera ve Vivaldi de Chrome tabanlı olduğu için Chrome eklentileri ile uyumlu dolayısıyla üst tarafta söylediğim Chrome eklentileri muhtemelen bunlar için de uygundur. Opera’ nın kendine ait eklenti mağazası da var fakat orada ben benzer işi yapan eklenti bulamadım.

Neyse benden bu kadar. Konuyla ilgili bildiğiniz bir şey varsa ya şimdi konuşun ya da sonsuza kadar susmayın, daha sonra gelir söylersiniz. 🙂 Kaynağımıza da teşekkürlerimizi sunup bu faslı burada kapatalım. Sağlıcakla….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.