Tarayıcınızı Daha Verimli ve Daha Hızlı Kullanmak İçin Bir de Fare Hareketlerini Deneyin

browsers_tarayici_mouse_gestures_opera_fare-hareketleri

Tarayıcınızla internette gezinirken en büyük yardımcınız tabiki fareniz. Sağ tıkla, sol tıkla; bağlantılara tıkla, sekmeye tıkla; kapatmak için tıkla, tıkla, tıkla, tıkla… Tarayıcısında kimi eylemleri yapmak için sürekli tıklamaktan hatta bazen bir eylem için bir kaç kez tıklamaktan sıkılanlar için daha hızlı, daha verimli bir yöntem var: Fare Hareketleri. Ecnebiler buna Mouse Gestures diyorlar.

Belki de çoğunuz benim gibi pek de alışık olmadığınızdan kullanmıyorsunuz ama kimi tarayıcılarda doğuştan kimi tarayıcılarda da sonradan eklemelerle kazandırılabilen bir özellik bu fare hareketleri. Kullananlar ve alışanlar için gerçekten verimli. Örneğin bir sekmeyi kapatmak için fareyi sayfanın aşağısından en tepeye kaydırıp çarpıya tıklamak yerine tek tık ve ufak bir bilek hareketiyle halledebiliyorsunuz.

Peki bu özellik hangi tarayıcıda nasıl bir durumda? Hadi hep beraber görelim. Takılın peşime.

 

CHROME

chrome-extensions-crx-settings-eklenti-fare-hareketleri

İlk tarayıcımız yüce Google‘ ın ulu tarayıcısı Chrome. Ama gel gör ki içinde fare hareketleri diye bir özelliği yok. Peki oturup ağlayalım mı? Hayır. Eklenti pazarından eklenti beğenelim.

Bu özelliği Chrome’ a crxMouse Chrome Gestures eklentisi ile getirebiliriz. Bağlantıya tıklayın ve eklentiyi Chrome’ a kurun. Eklenti size Fare Hareketleri anlamında epey bir özellik skalası sunuyor. Epeyce ayarı mevcut. İsteğiinize göre kurcalayın ve ayarlayın. ”Yok efendim bu eklenti fazla karmaşık. Bana daha sade, daha basit bir şeyler söyle.” derseniz eğer  smartUp Gestures veya miniGestures ‘ ı deneyebilirsiniz.

FİREFOX

firefox-mouse-gestures-firegestures-addon-eklenti-fare-hareketleri

Sıra Firefox‘ a geldi ama bakıyoruz ki bunda da böyle bir özellik yok. O yüzden yine eklentilere göz atıyoruz. Karşımıza FireGestures eklentisi çıkıyor. Kendisi Firefox Eklenti Mağazasındaki en popüler ve en çok oy almış eklenti. Bu da içinde epey özellik barındırıyor hatta eğer MAC kullanıcısıysanız 3 ve 4 parmak vurma hareketlerini de destekliyor.

Eğer bu eklentiyi beğenmediyseniz alternatif olarak All-in-one Gestures  veya Mouse Gestures Suite eklentilerine de göz atabilirsiniz.

OPERA

opera-fare-hareketleri-mouse-gestures-settings-ayarlar

Evet gelelim Opera‘ ya. Opera’ ya geldiğimizde işler biraz daha kolaylaşıyor çünkü Opera’ da Fare Hareketleri dahili olarak var. Yani bir eklentiye ihtiyaç duymuyorsunuz. Tek yapmanız gereken Ayarlar sayfasına(Alt+P) ardından Tarayıcı sekmesine gitmek ve Kısayollar başlığını bulup altındaki Fare Hareketlerini Etkinleştir seçeneğini işaretlemek. Hepsi bu kadar.

Yok ben bunu istemiyorum, ben eklenti kullanmak istiyorum derseniz Chrome eklentilerini Opera’ da kullanabilirsiniz. Nasıl olacak bu iş derseniz eğer önce Chrome Eklentileri Opera’ ya Nasıl Kurulur? isimli güzide yazıma bir göz atın. Ardından üstte Chrome için bahsettiğim eklentileri Opera’ da deneyin.

MİCROSOFT EDGE

microsoft-edge-mouse-gestures-extension

Sırada Microsoft’ un yeni tarayıcısı Edge var. Ve maalesef bunda da dahili olarak fare hareketleri yok. Ve yine tam maalesef eklenti desteği de yok diyecekken Edge’ ye eklenti desteği gelmiş olduğunu fark ediyoruz. Siz de Edge’ niz için  Mouse Gestures eklentisini kurarak bu özelliğe kavuşabilirsiniz.

VİVALDİ

vivaldi_browser_add-gesture

Gelelim Vivaldi tarayıcıya. Vivaldi de artık piyasaya kök salmaya başladı. Hepsi bir arada tarayıcı olma yolunda ilerliyor ve belki şimdiden öyle de diyebiliriz. Bir anlamda Eski Opera‘ dan bayrağı devralıp yoluna devam eden Vivaldi’ de de Fare Hareketleri varsayılan olarak var. Tek yapmanız gereken Vivaldi Ayarlar sayfasına gitmek(Alt+P) ardından Fare sekmesine geçmek ve Hareketler seçeneğinin altındaki Hareketlere İzin Ver seçeneğini işaretlemek. Zaten hemen aşağısındaki Hareket Eşlemesi kutucuğunda hareketleri animasyonlu olarak görebilirsiniz.

Ayrıca bu hareketler size uygun değil mi? Sorun yok. Kendinize uygun hareketleri oluşturabilirsiniz.

Unutumadan Vivaldi de Chromium tabanlı bir tarayıcı dolayısıyla Chrome eklentilerini Vivaldi’ de kullanabilirsiniz.

SAFARİ

Bir de MAC OS ‘ larda kullanılan Safari tarayıcı var. Safari’ de fare hareketlerini macOS sistemlerin kendi içerisindeki temel fare hareketleri üzerinden kullanabiliyorsunuz. Bunun için Sistem Tercihleri > Fare yoluna gitmelisiniz.

Benden bu kadar. Kaynağımız olan MakeUseOf‘ a da teşekkürlerimizi sunup bu bahsi burada kapatıyoruz.

 

 

PEKİ SİZ TARAYICINIZDA FARE HAREKETLERİNİ KULLANIYOR MUSUNUZ?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.