100 Dolar Kaç TL ? Opera 42 Final Çıktı

opera-42-final

 

Bu sene tarayıcı dünyasında 20. yılını kutlayan – ancak benim için eski Opera‘yı bırakıp Chromium tabanlı yeni Opera’ yı  geliştirmeye başladıklarından beri sadece birkaç senelik bir tarayıcıdır – Opera bugün itibariyle yeni birkaç özellikle beraber 42 numaralı final sürümünü yayınladı.

Bu sürümde bize sunulan yenilikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 

DAHİLİ ANLIK PARA BİRİMİ ÇEVİRİCİ

opera-browser-currency-converter-para-birimi-cevirici

Diyelimki yabancı bir alışveriş sitesine gittiniz fiyatlara bakıyorsunuz. Üzerinde $20 (20 Dolar) yazıyor. İçinizden ”Acaba 20 dolar kaç tl ?” diye geçirdiniz. Opera’ nın bu özelliği sayesinde yeni bir sekme açıp, google’ a gidip 20 dolar kaç tl yazıp, arayıp, bulup öğrenmeye çalışmanıza gerek kalmadı. Tek yapmanız gereken $20 ‘ yi seçili hale getirmek. Opera seçili hale getirdiğiniz anda ufak bir pop-up ile size kaç tl olduğunu gösteriyor. Aslında hoş bir yenilik ancak madem böyle bir şey yapıldı, bununla kalınmamalı değişik dönüştürücüler de eklenmeli. Her şey para demek değil.

Bu özellik için Opera Menü > Ayarlar(Alt+P) > Tarayıcı  sekmesine gidin ve sayfada Kullanıcı Arayüzü seçeneğinin altında ”Metin seçerken arama açılır pencerelerini etkinleştir ” ve ” Metin seçiminde para birimini değiştir” seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olun.

HABER KAYNAKLARINI DAHA KOLAY EKLEME

opera-personal-news-kisisel-haberler

Opera’ daki özelliklerden bir tanesi de sizlere çeşitli kaynaklardan haber akışları göstermesidir. Opera’ ya eğer isterseniz kendiniz de bir haber kaynağı girip güncellemeleri takip edebiliyordunuz. Bu sürümle beraber Opera’ ya bir haber kaynağı eklemek daha kolay hale geldi. Bunun için öncelikle Menü Düğmesi > Ayarlar(Alt+P) > Tarayıcı sekmesine gidip Kişisel Haberler seçeneğini bulun ve alttaki ”Kullanılabilir haber akışlarını adres çubuğunda göster” seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ayrıca hemen üstünde de eklediğiniz akışların kontrol edilme sıkılığını ayarlayabilirsiniz.

Bu ayarınızı yaptıktan sonra eğer girdiğiniz sayfada bir haber akışı(RSS, Atom) mevcut ise adres satırının en sağında bir gazete simgesi belirecektir. Eklemek istediğinizde ona tıklayın.Bu saatten sonra -eğer bir akış eklediyseniz- bir güncelleme olduğunda Opera sizi bilgilendirecektir.

opera-news-feed-add-haber-akis-ekleme

Yeni özellikler bu kadar ancak bir de daha hızlı açılma konusunda iyileştirmeler yapılmış onu da es geçmeyelim. Detaylı bilgi için müracaat Opera Desktop Team.

 

OPERA İNDİR

 

Reklamlar

100 Dolar Kaç TL ? Opera 42 Final Çıktı” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.