Yola Devam – Vivaldi Tarayıcı 1.6 Final Çıktı

voltron-vivaldi-browser-tarayici-final

Daha iki gün önce Opera’ nın yeni sürümü çıkmıştı. Du bakalım nasılmış diyemeden Vivaldi durur mu o da yapıştırdı bugün yeni sürümünü. Evet Vivaldi‘ nin 1.6‘ sı çıktı sevgili okurlar. Nezih duruşumuzu bozmadan yeni Vivaldi‘ ye kendimizce şöyle bir bakalım, anladığımız kadarıyla tabiki. Neler gelmiş neler gitmiş kurcalayalım.

 

SEKME BİLDİRİMLERİ

tab_notifications_sekme_bildirimleri_vivaldi_tarayici

Bu sürümdeki en belirgin özellik sekme bildirimleri. Bu özellikle beraber diyelim ki bir sekmede Facebook’ unuz, diğer sekmede Twitter’ ınız, diğerinde de e-postanız açık. Yeni bir içerik geldiğinde sekme üzerinde bildirim göreceksiniz. Ha bu özellik tarayıcılarda bir ilkmiş üstelik.

 

GRUPLANDIRILMIŞ SEKMELERİ YENİDEN ADLANDIRMA

vivaldi_tab_stack_renaming_sekme_yeniden_adlandirma

Bir diğer hoş yenilik ise Sekme Gruplarını Yeniden Adlandırma. Diyelim ki birbiriyle benzer içeriklere sahip sekmeleri gruplandırdınız ve bu şekilde pek çok gruplandırılmış sekmeniz var. Hangi grup hangisiydi diye kıvranmayın. Grupladığınız sekmelerin üzerine sağ tıklayın ve ”Sekme Grubunu Yeniden Adlandır” a tıklayın ve grubunuza istediğiniz ismi yazın. Hepsi bu.

Tabi öncesinde ayarı aktif etmelisiniz: Ayarlar(Alt+P) > Sekmeler bölümüne gidip sayfada Sekme Özellikleri başlığını bulun ve altındaki Sekme Grupları alt başlığının altındaki ”Sekme Gruplarını Adlandırmaya İzin Ver” seçeneğini işaretleyin. İşaretlediyseniz keyfinize bakın.

 

DOMAİN’ E GÖRE SEKME SEÇİMİ

vivald_tab_select_sekme_secim

Vivaldi’ de işimize yarayacak; bize kolaylık sağlayacak bir güzel sekme özelliği daha: Domain’ e/etki alanına göre sekme seçimi. Örneğin bir sitedeki yazıları okuyacaksınız. Aynı siteye ait pek çok bağlantıya tıkladınız ve hepsi yeni sekmede açıldı. Ve siz bu sekmeleri hızlıca bir grup altında toplamak istiyorsunuz. Yapmanız gereken basit: Ctrl (veya Mac OS’ ta ⌘ ) ‘ ye basılı tutun ve ilgili sekmeye çift tıklayın. Bu kadar. Açtığınız ilgili tüm sekmeler seçili hale gelmiştir.

Bu andan sonra bu seçili sekmeleri isterseniz gruplandırabilir, yer imlerine atabilir, ayrı bir pencerede açabilir veya Ctrl+W kısyoluyla toptan kapatabilirsiniz.

Eveet Vivaldi’ den ve benden şimdilik bu kadar. Bu sürümle ilgili tüm detayları yerinde görmek isterseniz Vivaldi Team Blog‘ a bakabilirsiniz.

VİVALDİ’ Yİ DENEDİNİZ Mİ? NASIL?

 

 

VİVALDİ TARAYICI İNDİR

Reklamlar

Yola Devam – Vivaldi Tarayıcı 1.6 Final Çıktı” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.